-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Około 30 przypadków wejścia przez turystów lub grzybiarzy na pas drogi granicznej

GołdapOkoło 30 przypadków wejścia przez turystów lub grzybiarzy na pas drogi granicznej

Około 30 przypadków wejścia przez turystów lub grzybiarzy na pas drogi granicznej ujawnili w tym roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG. Większość tych osób złamała przepisy „z ciekawości”, żeby np. zrobić sobie pamiątkową fotografię.

reklama

Jak podała we wtorek SG, ostatni tego typu przypadek przy tzw. zielonej granicy z obwodem kaliningradzkim wydarzył się w okolicach Gołdapi, która jest jedyną miejscowością uzdrowiskową w regionie.

„Kamery zarejestrowały spacerującą po pasie drogi granicznej kobietę. Patrol SG natychmiast ruszył w kierunku granicy. Okazało się, że kuracjuszka, nie zwracając uwagi na oznaczenia granicy państwa, wybrała się na spacer” – poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.

reklama

Jak zaznaczyła, tym razem do bezprawnego przekroczenia granicy państwowej nie doszło, ale wejście na pas drogi granicznej również jest wykroczeniem, za które grozi mandat. W przypadku kuracjuszki z Gołdapi zakończyło się na pouczeniu.

"Wilczy Szaniec" zostanie zmodernizowany

Od początku roku funkcjonariusze z W-MOSG ujawnili już około 30 osób, które najczęściej z ciekawości łamały przepisy, wchodząc na pas drogi granicznej. Takie przypadki nasilają się zwykle w wakacje, bo w większości są to turyści, kuracjusze czy grzybiarze. Wśród nich było kilku turystów z Niemiec, którzy chcieli z bliska zobaczyć jak wygląda granica polsko-rosyjska.

reklama

Według mjr Aleksandrowicz do tego typu zdarzeń dochodzi często w pobliżu ośrodków wypoczynkowych czy innych miejsc zakwaterowania, a także na terenach zalesionych, które odwiedzają grzybiarze. Czasem są to okolice tzw. trójstyku granic Wisztyniec, gdzie zbiegają się granice państwowe Polski, Litwy i Rosji. Stoi tam dwumetrowej wysokości monolit z granitu, na którym są godła państw.

Straż Graniczna przypomina, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.

8 ciekawych miejsc na Warmii i Mazurach, które warto odwiedzić w 2023 roku

Dlatego służby apelują, żeby w czasie turystycznych wycieczek czy grzybobrania zwracać uwagę na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa. Przypominają, że obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy państwa.

Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy „przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami”.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
2 sierpnia 2022 13:59

Karać, karać, karać. Może nie maksymalnie, ale symboliczne 50-100 zł byłoby wychowawcze. A Niemcom oczywiście zawsze po 500 zł.

Popularne
Ogłoszenia

Pod Olsztynem powstaje kolejna atrakcja turystyczna

Niezwykłe miejsce na mapie Polski. Wieś Aniołowo z fascynującą legendą