-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Wykaz nieruchomości sprzedanych przez Olsztyn Kościołowi

OlsztynWykaz nieruchomości sprzedanych przez Olsztyn Kościołowi

Olsztyn przedstawił zainteresowanym wykaz nieruchomości, które sprzedał Kościołowi.

Mieszkańcy Olsztyna co jakiś czas składają do ratusza wnioski z prośbą o informację o nieruchomościach sprzedawanych Kościołowi. Wiadomo, że w takich sprawach Kościół może liczyć na poważne upusty, zainteresowanie tą kwestią więc nie dziwi. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, okazuje się, że w Olsztynie budzących wątpliwości transakcji nie było wiele.

W tym roku nie sprzedano Kościołowi żadnej nieruchomości

Zapytań o sprzedaże gruntów Kościołowi jest sporo, ostatnie wpłynęło do ratusza na początku lipca tego roku. Urząd udostępnił informację publiczną, z której wynika, że od początku 2022 roku nie było ani jednej tego typu transakcji: nie sprzedano żadnemu Kościołowi ani związkowi wyznaniowemu żadnych nieruchomości wchodzących w skład zasobu skarbu państwa ani zasobu gminy Olsztyn.

W latach 2019- 2021 miasto pozbyło się kilku nieruchomości.

6 maja 2019 roku ratusz sprzedał niezabudowaną nieruchomość przy ulicy Oleckiej. Nieco ponad 1500 m² wyceniono na 826 tysięcy złotych, nabywca – Stowarzyszenie Świętej Rodziny – uzyskał 99-procentowy upust i zapłacił 8,6 tysiąca złotych. Trwa budowa sali sportowej na tym terenie.

9 stycznia 2020 roku miasto sprzedało 300 m² gruntu zabudowanego kostką brukową, murem oporowym i schodami przy istniejącym kościele przy ulicy Wyszyńskiego. Wyceniony na 149 tysięcy złotych, został sprzedany Parafii pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela Człowieka za niecałe 1,5 tysiąca złotych.

Na jednej z działek funkcjonuje hospicjum

Niektóre ze sprzedanych za 1 procent wartości działek zostały przeznaczone na ważne cele społeczne. Tak stało się w przypadku zakupionej w grudniu 2017 roku przez Caritas zabudowanej działki przy ulicy Kromera, wycenionej na 1,1 miliona złotych, a sprzedanej za niecałe 11 tysięcy złotych. Odremontowany i zmodernizowany zabytkowy budynek jest chwalony za architekturę, ale przede wszystkim do tej pory funkcjonuje w nim hospicjum dla dzieci.

Nawet 99 procent bonifikaty

We wrześniu 2012 roku Kościół Chrześcijan Baptystów za niezabudowaną 1260 m² działkę zapłacił połowę jej wartości, czyli 141 tysięcy złotych.

Archidiecezja warmińska nabyła działki skarbu państwa: w 2010 roku półhektarową za 12 tysięcy złotych, w 2014 roku drugą, zabudowaną kościołem garnizonowym – za 70 tysięcy złotych.

W czerwcu 2018 roku w trybie bezprzetargowym radni zgodzili się na dzierżawę zielonoświątkowcom budynku w Koszarach Dragonów. Umowa została zawarta na 30 lat, wspólnota zobowiązała się do wyremontowania zniszczonego obiektu.

Na bonifikatę muszą się zgodzić radni

Warunki sprzedaży z bonifikatą poszczególnych nieruchomości Kościołom i innym związkom wyznaniowym za każdym razem są ustalane na podstawie uchwały Rady Miasta Olsztyna. Radni podejmują decyzje o konkretnych upustach, które przyznają danej instytucji.

źródło: Gazeta Wyborcza

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Podatnik
25 lipca 2022 18:49

Nawet nie wiem jak to skomentować….

dis
26 lipca 2022 09:02

Rozbój w biały dzień. Ziemia sprzedana kościołowi nie jest już polską ziemią, a należy do Watykanu. Brawo.

Polecane