29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości!

Materiał zewnętrznySprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości!

Ubezpieczenie mieszkania lub domu zapewnia ochronę właścicieli przed kosztownymi konsekwencjami różnych zdarzeń losowych. W zależności od wykupionego zakresu może obejmować różne części budynku mieszkalnego. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniach najlepszego ubezpieczenia nieruchomości.

reklama

Czym jest ubezpieczenie nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości to dobrowolny produkt proponowany przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Zapewnia kompleksową ochronę mienia właścicieli. Może obejmować dom jednorodzinny, mieszkanie, stałe elementy nieruchomości, dom jednorodzinny w renowacji, ruchomości domowe oraz dom letniskowy.

Odszkodowanie w ramach ubezpieczenia nieruchomości zostanie wypłacone za szkody takie jak np.:

reklama
  • pożar, uderzenie pioruna, grad, pękanie mrozowe, deszcz nawalny, trzęsienie ziemi, lawina, napór śniegu;
  • przepięcie, uderzenie statku powietrznego, zalanie przez osoby trzecie, fala dźwiękowa, wpadek drzewa lub masztu.

Więcej informacji na temat możliwego zakresu ubezpieczenia nieruchomości znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/co-obejmuje-ubezpieczenie-mieszkania. Dokładny opis świadczeń gwarantowanych w ramach polis zawsze znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Warto wiedzieć! Standardowemu ubezpieczeniu nieruchomości nie podlegają domy jednorodzinne i budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Mowa tu np. o pomieszczeniach przeznaczonych do magazynowania płodów rolnych czy hodowli zwierząt.

Od czego zależy cena ubezpieczenia nieruchomości?

Cena ubezpieczenia nieruchomości nie jest stała i zmienia się w zależności od różnych czynników. Wpływ na wysokość składki mają przede wszystkim:

  • zakres ochrony — koszt podstawowej polisy waha się od 80 do 150 zł. Wraz z dobieraniem kolejnych i kolejnych rozszerzeń stawka za ubezpieczenie wzrasta i może dochodzić do 350-400 zł/rok.
  • wartość nieruchomości — im droższe mieszkanie lub dom, tym większa gwarantowana suma ubezpieczenia;
  • powierzchnia użytkowa — wpływ na cenę ubezpieczenia ma wielkość pomieszczeń;
  • lokalizacja budynku i kondygnacja (mieszkania);
  • poziom zabezpieczeń zastosowanych w nieruchomości — na nieco niższy koszt polisy mogą liczyć osoby mające drzwi z systemem antywłamaniowym oraz monitoring.

Wymienione kwestie są analizowane przez firmy ubezpieczeniowe według ich własnych algorytmów. Wpływa to na dość duże zróżnicowanie wysokości składek wyliczonych dla tego samej nieruchomości przez różnych ubezpieczycieli.

reklama

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości?

Przykład 1.

Pani Kasia zdecydowała się ubezpieczyć swoje mieszkanie o powierzchni 55 m2, w którym mieszka wraz z mężem. Interesowała ją suma ubezpieczenia dla murów i stałych elementów o wysokości 500 000 zł, a dla wyposażenia — 50 000 zł. Wybrała polisę obejmującą zdarzenia losowe, odpowiedzialność cywilną (do 100 000 tys. zł), kradzież z włamaniem i home assistance. Roczna składka wyniesie ją łącznie 365 zł.

Przykład 2.

Pan Adam chce objąć ubezpieczeniem dom jednorodzinny o powierzchni 120 m2 zamieszkiwany łącznie przez 4 osoby. Sumę gwarantowaną dla murów i stałych elementów określił na 600 000 tys. zł, a dla wyposażenia na 60 000 zł. Jego polisa obejmuje zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, home assistance, pakiet medyczny i OC (do 100 000 zł). Za 12-miesięczną ochronę Pan Adam zapłaci 717 zł.

Więcej o cenach ubezpieczenia domu i mieszkania przeczytasz na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania

Gdzie szukać tanich ofert ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczenia nieruchomości w rozmaitych wariantach oferuje większość ubezpieczycieli. Taka polisa znajduje się m.in. w ofercie firm Proama, Generali, Benefia, Link4, Wiener, PZU, Allianz Czy Uniqa. Jeśli chcesz znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie dla swojego domu lub mieszkania, nie musisz kontaktować się z przedstawicielami poszczególnych towarzystw. Zamiast tego możesz skorzystać z porównywarki internetowej dostępnej online. Tzw. kalkulator ubezpieczeniowy wyliczy wysokość składki ubezpieczeniowej dla Twojego mieszkania. Wystarczy, że w prostym formularzu podasz najważniejsze dane dotyczące lokatorów i specyfiki nieruchomości, aby uzyskać dostęp do kompletnego zestawienia ofert ubezpieczeń nieruchomości od różnych towarzystw.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości — podsumowanie

Ubezpieczenie nieruchomości to doskonały sposób na zabezpieczenie swoich finansów przed skutkami zdarzeń losowych. Odpowiednio dobrana polisa może stanowić skuteczne zabezpieczenie na wypadek pożaru, powodzi, włamania, kradzieży czy uderzenia pioruna. Przed zakupem polisy warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zwróć uwagę zwłaszcza na to, które elementy nieruchomości będą objęte ochroną, a także ile wynosi suma ubezpieczenia i limity odszkodowań. Kwestie te mają kluczowe znaczenie dla skuteczności polisy.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane