9 C
Olsztyn
poniedziałek, 7 października, 2024
reklama

St. sierż. Barbara Rogozińska z Olsztyna w gronie laureatów konkursu “Policjant, który mi pomógł”

OlsztynSt. sierż. Barbara Rogozińska z Olsztyna w gronie laureatów konkursu "Policjant, który...

W przeddzień Centralnych Obchodów Święta Policji, 22 lipca 2022 r. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się uroczyste spotkanie laureatów konkursu “Policjant, który mi pomógł” z Komendantem Głównym Policji. „Tegoroczny konkurs „Policjant, który mi pomógł” jest wyjątkowy, ponieważ doczekaliśmy się jego 15 edycji. To piękny jubileusz” – powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas uroczystej zbiórki. W spotkaniu uczestniczyli zastępca Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Roman Kuster. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach – nadinsp. Roman Rabsztyn, Komendanci Wojewódzcy Policji z garnizonów, z których pochodzą laureaci konkursu.

reklama

Uroczystość otworzył dyrektor Biura Prewencji KGP insp. Robert Kumor, który przypomniał genezę i ideę konkursu, która zrodziła się w 2007 r. Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach.

„Po raz pierwszy spotykamy się w innym miejscu niż Komenda Główna Policji, ale są ku temu piękne powody. Jutro odbędą się Centralne Obchody Święta Policji, które w tym roku ściśle związane są z 100. rocznicą powołania Policji Województwa Śląskiego.

reklama

Jesteście ambasadorami polskiej Policji. Pomagacie w sytuacjach, które dla ludzi często wydają się są bez wyjścia. Wtedy pojawiacie się Wy i pokazujecie, że można żyć inaczej. Lepiej. Dzięki Wam uśmiechają się, są szczęśliwi” – mówił podczas rozmowy z laureatami gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Komendant Główny Policji przypomniał również słowa byłego biskupa polowego, który pełnił jednocześnie obowiązki krajowego duszpasterza Policji Józefa Guzdka, który powiedział podczas jednego ze spotkań z laureatami konkursu: „Jesteście aniołami o błękitnych sercach”. – „Jako szef polskiej Policji jestem dumny, kiedy spotykam się z takimi ludźmi jak Wy”. Komendant podziękował również rodzinom laureatów, za zrozumienie, że ta służba wymaga wielu poświęceń.

Ideą konkursu jest w szczególności promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Celem przedsięwzięcia jest również wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.

reklama

Zgłoszeń policjantów do konkursu dokonywać mogły osoby indywidualne, jak również organizacje i instytucje. Każde zgłoszenie stanowi niezależne społeczne uznanie dla działań podejmowanych na rzecz pomocy osobom krzywdzonym.

Na podstawie zgłoszeń komisja konkursowa, która składała się z laureatów trzech ostatnich edycji konkursu oraz przedstawiciela Biura Prewencji KGP wyłoniła pięciu laureatów.

Typowanie kandydatów odbywało się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych. Głównym kryterium branym pod uwagę było przede wszystkim zaangażowanie kandydatów w działania podejmowane na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, w tym doznającym przemocy w rodzinie lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Do konkursu nadesłano 162 zgłoszeń, dotyczących 143 funkcjonariuszy Policji. Wśród kandydatów byli funkcjonariusze zarówno służby prewencyjnej, jak i kryminalnej. W wielu zgłoszeniach osoby zgłaszające podkreślały wrażliwość na krzywdę ludzi, takt i kulturę osobistą policjantów. Organizatorem konkursu „Policjant, który mi pomógł” jest Biuro Prewencji KGP.

Laureatami konkursu zostali:

  • mł. asp. Katarzyna Cader – detektyw z Komisariatu Policji w Kluczach Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu (KWP Kraków);
  • mł. asp. Agnieszka Nalewajko – dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Pile (KWP Poznań);
  • mł. asp. Jakub Tomaszewski – st. dzielnicowy z Komendy Miejskiej Policji w Płocku (KWP zs. w Radomiu);
  • st. asp. Rafał Zduniak – st. dzielnicowy z III Komisariatu Policji w Łodzi Komendy Miejskiej Policji w Łodzi (KWP Łódź);
  • st. sierż. Barbara Rogozińska – dzielnicowy z Posterunku Policji I w Olsztynie Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie (KWP Olsztyn); to policjantka na co dzień pełniąca służbę w Posterunku Policji I Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jej zaangażowanie w chęć niesienia pomocy potrzebującym zostało zauważone i docenione przez pracowników olsztyńskiego MOPS-u, z którymi funkcjonariuszka współpracowała na kanwie zawodowej, ale również prywatnej. St. sierż. Barbara Rogozińska od początku b.r. po tym, jak dowiedziała się o rodzinie, którą tworzyło dwóch seniorów opiekujących się piątką swoich wnucząt, gdzie najstarszy ma 12 lat, a najmłodszy zaledwie 3 lata postanowiła sprawy wziąć we własne ręce. Policjantka zrobiła listę najbardziej potrzebnych rzeczy i zorganizowała zbiórkę, w której aktywnie wspierała ją najbliższa rodzina, tj. mama, tata, mąż i najbliżsi. Nie czekając na gratyfikacje, olsztyńska funkcjonariuszka, systematycznie zaopatrywała rodzinę w niezbędne rzeczy. Aby pomoc docierała jeszcze szybciej, policjantka przekazała rodzinie swój numer telefonu, co znacznie skraca czas, w którym zaspokajane są podstawowe potrzeby seniorów i ich wnucząt.

źródło: KWP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Lubudubu
25 lipca 2022 18:52

Brawo Basia!

Polecane