9 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Nowi ławnicy Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyli ślubowanie

OlsztynNowi ławnicy Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyli ślubowanie

W Olsztynie 8 grudnia 2023 roku odbyło się uroczyste ślubowanie ławników sądowych wybranych na nową kadencję trwającą w latach 2024 – 2027. Wiceprezes sądu Marcin Czapski przyjął przysięgę od 70 ławników nominowanych przez odpowiednie rady gmin. Większość z nich po raz pierwszy podejmie zaszczytne obowiązki służby społecznej.

reklama

Podczas ceremonii sędzia Czapski przywitał nowych ławników i poinformował o ich prawach oraz obowiązkach. Jego wystąpienie skupiło się na znaczeniu roli ławników w systemie sądowniczym, którzy wnoszą doświadczenie życiowe, zawodowe oraz znają problemy społeczne. Wiceprezes podkreślił także, że kandydaci na ławników muszą spełniać określone kryteria, w tym mieć nieskazitelny charakter. Dodał również, że w zakresie orzecznictwa ławnicy mają te same gwarancje co profesjonalni sędziowie, czyli są niezawiśli.

W dniu ceremonii wybrany został nowy skład Rady Ławniczej, który w tej kadencji liczy 11 osób. Wydarzenie było nie tylko okazją do podkreślenia istoty funkcji ławniczego, ale też zaakcentowania zmian w składzie społecznym sądownictwa.

reklama

Źródło: Sąd Okręgowy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia