21 C
Olsztyn
wtorek, 16 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warsztaty dla dzieci z Ukrainy

OlsztynWarsztaty dla dzieci z Ukrainy

Zajęcia, wycieczki, wspólne gry i zabawy – w poniedziałek (11 lipca) ruszył cykl warsztatów letnich dla dzieci z Ukrainy. To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Olsztyna, Miejskiego Ośrodka Kultury, Fundacji Przyszłość Dla Dzieci oraz olsztyńskiego środowiska ukraińskich migrantów.

reklama

Warsztaty „Dwa skrzydła lata” odbywają się w budynku po byłym domu dziecka przy ul. Korczaka.

– Zakończyliśmy remont tego obiektu i chcemy żeby te korytarze jak najszybciej wypełnił gwar rozmów i dziecięcy śmiech – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. –  Na razie ukraiński rząd zaostrzył przepisy umożliwiające migrację dzieci z domów dziecka poza granice kraju, co nie pozwala nam na przesiedlenie do Olsztyna zorganizowanej placówki opiekuńczej. Dlatego do końca wakacji będą tu warsztaty letnie dla ukraińskich dzieci, które już mieszkają w Olsztynie i jego okolicach.

Zlikwidowano bimbrownię w stodole
reklama

Organizacja warsztatów nie byłaby możliwa gdyby nie współpraca miasta z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci.

– Wszyscy włożyliśmy dużo pracy i serca i pieniędzy w to, by przygotować budynek przy Korczaka na potrzeby najmłodszych uchodźców z Ukrainy – mówi szefowa fundacji, Iwona Żochowska-Jabłońska. – W tej sytuacji ponownie dokładamy swoją cegiełkę, która pozwoli im twórczo i aktywnie spędzić choć część wakacji.

reklama

W warsztatach na ul. Korczaka weźmie udział w sumie 120 dzieci ukraińskich w wieku od 7 do 12 lat.

– Wiele naszych rodaczek chce podjąć pracę w Polsce i dlatego chcemy im to ułatwić opiekując się ich dziećmi, którym  zapewnimy zajęcia twórcze, sportowe oraz spotkania ze specjalistami, m.in. psychologami, którzy pomogą im uporać się z trudami przeżyć ostatnich miesięcy – mówią Tatiana Revenko i Ludmiła Jasczenko, organizatorki wydarzenia.

Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Polscy żołnierze wrócili do domu

Warsztaty „Dwa skrzydła lata” to rozszerzenie dotychczasowej działalności grupy aktywnych Ukrainek, które od czerwca działają w Spichlerzu Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Integracyjna ewolucja polsko-ukraińskich relacji trwa – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariusz Sieniewicz. – Oddaliśmy przestrzeń przy Piastowskiej 13 dobrym, pracowitym ukraińskim animatorkom, artystkom i nauczycielkom. Cieszę się, że teraz te kompetentne i silne kobiety będą mogły zaopiekować się jeszcze większą grupą dzieci.

Organizację warsztatów dla dzieci „Dwa skrzydła lata” wsparła zaprzyjaźniona z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci firma Michelin, a także samorządowe jednostki – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×