-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warsztaty dla dzieci z Ukrainy

OlsztynWarsztaty dla dzieci z Ukrainy

Zajęcia, wycieczki, wspólne gry i zabawy – w poniedziałek (11 lipca) ruszył cykl warsztatów letnich dla dzieci z Ukrainy. To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Olsztyna, Miejskiego Ośrodka Kultury, Fundacji Przyszłość Dla Dzieci oraz olsztyńskiego środowiska ukraińskich migrantów.

reklama

Warsztaty „Dwa skrzydła lata” odbywają się w budynku po byłym domu dziecka przy ul. Korczaka.

– Zakończyliśmy remont tego obiektu i chcemy żeby te korytarze jak najszybciej wypełnił gwar rozmów i dziecięcy śmiech – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. –  Na razie ukraiński rząd zaostrzył przepisy umożliwiające migrację dzieci z domów dziecka poza granice kraju, co nie pozwala nam na przesiedlenie do Olsztyna zorganizowanej placówki opiekuńczej. Dlatego do końca wakacji będą tu warsztaty letnie dla ukraińskich dzieci, które już mieszkają w Olsztynie i jego okolicach.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy
reklama

Organizacja warsztatów nie byłaby możliwa gdyby nie współpraca miasta z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci.

– Wszyscy włożyliśmy dużo pracy i serca i pieniędzy w to, by przygotować budynek przy Korczaka na potrzeby najmłodszych uchodźców z Ukrainy – mówi szefowa fundacji, Iwona Żochowska-Jabłońska. – W tej sytuacji ponownie dokładamy swoją cegiełkę, która pozwoli im twórczo i aktywnie spędzić choć część wakacji.

reklama

W warsztatach na ul. Korczaka weźmie udział w sumie 120 dzieci ukraińskich w wieku od 7 do 12 lat.

– Wiele naszych rodaczek chce podjąć pracę w Polsce i dlatego chcemy im to ułatwić opiekując się ich dziećmi, którym  zapewnimy zajęcia twórcze, sportowe oraz spotkania ze specjalistami, m.in. psychologami, którzy pomogą im uporać się z trudami przeżyć ostatnich miesięcy – mówią Tatiana Revenko i Ludmiła Jasczenko, organizatorki wydarzenia.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Warsztaty „Dwa skrzydła lata” to rozszerzenie dotychczasowej działalności grupy aktywnych Ukrainek, które od czerwca działają w Spichlerzu Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Integracyjna ewolucja polsko-ukraińskich relacji trwa – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariusz Sieniewicz. – Oddaliśmy przestrzeń przy Piastowskiej 13 dobrym, pracowitym ukraińskim animatorkom, artystkom i nauczycielkom. Cieszę się, że teraz te kompetentne i silne kobiety będą mogły zaopiekować się jeszcze większą grupą dzieci.

Organizację warsztatów dla dzieci „Dwa skrzydła lata” wsparła zaprzyjaźniona z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci firma Michelin, a także samorządowe jednostki – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy