20 C
Olsztyn
wtorek, 9 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Gubernator Kaliningradu zaprasza turystów do Obwodu

WiadomościGubernator Kaliningradu zaprasza turystów do Obwodu

Gubernator Kaliningradu apeluje do rosyjskich turystów, aby nie bali się litewskiej blokady i przyjeżdżali do obwodu.

Trudna sytuacja Kaliningradu

reklama

Obwód kaliningradzki, odcięty od tzw. „dużej Rosji”, jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. Z każdej strony otoczony państwami Unii Europejskiej szczególnie odczuwa nałożone przez Brukselę sankcje. 18 czerwca został odcięty od części przewozów towarowych z Rosji – Litwa, przez którą koleją transportował większość towarów, zastosowała się do unijnych ustaleń.

Oczywiście Rosjanie grożą Litwinom odwetem, Wilno tłumaczy, że „konsekwentnie stosuje unijne sankcje” i nie wprowadziło żadnych dodatkowych ani jednostronnych ograniczeń, a mieszkańcy Kaliningradu w panice rzucili się do sklepów, by wykupić najbardziej potrzebne produkty. Szybko wyprzedał się między innymi cement.

Wracał z imprezy rowerem elektrycznym. Upadł na jezdnię i trafił do szpitala
reklama

W zeszłym tygodniu agencja Reutera przekazała, że urzędnicy europejscy mają prowadzić z Litwą negocjacje w celu „rozładowania napięcia z Rosją” właśnie w związku z rosyjską eksklawą.

Kaliningrad: mamy wszystko poza cementem

Gubernator Anton Alichanow ma świadomość, że pogarszającą się sytuację ekonomiczną obwodu mogą uratować rosyjscy turyści. Wystosował więc do nich zaproszenie, w którym przekonuje, że sytuacja wcale nie jest taka zła, jak przedstawiają ją media, nie brakuje żywności, usługi są realizowane, a hotelarze i restauratorzy są przygotowani na przyjęcie turystów.

reklama

– Proszę wszystkich naszych wspaniałych turystów, którzy przyjeżdżają do nas na odpoczynek, aby nie bali się słowa „blokada”. U nas wszystko w porządku. Sklepy pełne, nasze wybrzeże Bałtyku czeka. Pogoda? Wczoraj trochę padało… Pogoda jest cudowna, więc przyjedź i odpocznij. Samoloty latają, już 50 lotów dziennie, czekamy na ciebie – powiedział gubernator na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.

Podpisano kontrakt programowy. Do naszego regionu trafi ok. 1,8 mld euro

W innym odniósł się do powtarzających się pytań o aktualną sytuację regionu po wprowadzeniu blokady i napływających informacjach o brakach wielu artykułów.

– Cóż, jeśli nie potrzebujesz cementu, to przyjedź, wszystko inne mamy – powiedział gubernator.

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×