reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ratusz chce im zabrać działki

OlsztynRatusz chce im zabrać działki

Kilkanaście rodzin musi oddać miastu dzierżawione przez kilkadziesiąt lat działki. Nowy plan zagospodarowania przewiduje przeznaczenie terenu na grunty leśne.

Umowy dzierżawy wygasły

reklama

Sprawa dotyczy kilkunastu rodzin mieszkających w domkach jednorodzinnych przy ulicy Żniwnej w Olsztynie.

W 1977 roku Stomil Olsztyn zakupił działki budowlane dla swoich pracowników.

reklama

Pani Barbara Andruszkiewicz (75 l.) wspomina, że „wszyscy jak leci dostali wtedy po 500 metrów kwadratowych pod lasem”, a ona sama wraz z mężem zaczynała budowę na rżysku. Po zakończeniu budowy i ogrodzeniu działek miasto zgodziło się na powiększenie ich terenu do linii lasu i wydzierżawiło mieszkańcom grunty: niektórym przypadło 40 metrów kwadratowych, innym 80 albo 200.

W ciągu ostatnich 40 lat powstały przydomowe ogródki, skalniaki, place zabaw dla dzieci czy pomieszczenia gospodarcze.

reklama

Teraz jednak umowy dzierżawy wygasły i miasto chce odzyskać działki. Mieszkańcy są załamani.

– Jak będę burzyła altankę, którą mąż postawił przed swoją śmiercią, to pewnie będzie się w grobie przewracał – mówi pani Barbara w rozmowie z gazetą Fakt.

Miasto nie chce przedłużać dzierżawy

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna Marta Bartoszewicz tłumaczy, że umowy wygasły i miasto nie chce ich przedłużać. Niedawno uchwalono nowy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który określa przeznaczenie działek jako grunty leśne. Teren jest faktycznie zadrzewiony i ratusz chce, aby był ogólnodostępny.

Pani Barbara mówi, że wcześniej nie było tam lasu tylko chwasty. Teraz mieszkańcy muszą wszystko przywrócić do stanu poprzedniego. Obawiają się, że ich dzieło zniszczeje i zarośnie. Rozważają możliwość wystąpienia z pozwem zbiorowym przeciwko miastu.

– Urzędnicy powinni służyć ludziom, a nawet nie można się z nikim w urzędzie umówić w tej sprawie na spotkanie – dodaje mieszkanka.

źródło: Fakt

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×