Nowe doniesienia naukowe na temat alergii na białka mleka krowiego, aktualne wytyczne diagnostyki i leczenia tej alergii, diety eliminacyjne w leczeniu nietolerancji pokarmowych – między innymi te zagadnienia są poruszane podczas współorganizowanej przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie konferencji pt. „Alergia na pokarmy u dzieci – najnowsze wytyczne w praktyce klinicznej”.
Dwudniowa konferencja rozpoczęła się wczoraj w Sile koło Tomaszkowa. Otworzyła ją dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, gratulując wszystkim osobom zaangażowanym organizacji konferencji i zapewniając lekarzy o wspieraniu ich wysiłków w walce z alergią u dzieci.
– Walczcie Państwo z tą epidemią alergii pokarmowych, a my – jako zarządzający – będziemy Państwu wspomagać jak tylko potrafimy – podkreśliła dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek.
Podczas konferencji wykłady i dyskusje prowadzą wybitni specjaliści z całej Polski. Wśród nich jest prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Konsultant Krajowy w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej.
Dr hab. Andrea Horvath zwróciła uwagę na ogromny problem z błędami diagnostycznymi, co generuje również błędy terapeutyczne, m. in. stosowanie diet eliminacyjnych u pacjentów, którzy ich nie potrzebują.
Prof. Anna Nowak-Węgrzyn mówiła w swoim wystąpieniu m. in. o tym, że aktualnie najsilniejszym alergenem pokarmowym jest mleko, jednak dzieci mogą być uczulone niemal na każdy rodzaj pokarmu, nawet na awokado, jeszcze niedawno uważane za pokarm w tej kwestii bezpieczny. Omówiła również tzw. FPIES, czyli zespół zapalenia jelit wywołanego przez białko pokarmowe.
Konferencję organizują: Sekcja Alergii Pokarmowej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci; Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Collegium Medicum UWM w Olsztynie; Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie; Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Komitet organizacyjny: dr hab. n. med. Elżbieta Jarocka-Cyrta, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz dr hab. n. med. Andrea Hovarth.
źródło: Szpital Dziecięcy
Osobiście największą alergię mam na rudą małpę z wermachtu.jak to wyleczyć???
A gdzie maseczki?