-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Najnowsze informacje na temat alergii u dzieci

OlsztynNajnowsze informacje na temat alergii u dzieci

Nowe doniesienia naukowe na temat alergii na białka mleka krowiego, aktualne wytyczne diagnostyki i leczenia tej alergii, diety eliminacyjne w leczeniu nietolerancji pokarmowych – między innymi te zagadnienia są poruszane podczas współorganizowanej przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie konferencji pt. „Alergia na pokarmy u dzieci – najnowsze wytyczne w praktyce klinicznej”.

reklama

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się wczoraj w Sile koło Tomaszkowa. Otworzyła ją dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, gratulując wszystkim osobom zaangażowanym organizacji konferencji i zapewniając lekarzy o wspieraniu ich wysiłków w walce z alergią u dzieci.

– Walczcie Państwo z tą epidemią alergii pokarmowych, a my – jako zarządzający – będziemy Państwu wspomagać jak tylko potrafimy – podkreśliła dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek.

Pełne obłożenie na oddziałach infekcyjnych. Zakaz odwiedzin w szpitalu dziecięcym
reklama

Podczas konferencji wykłady i dyskusje prowadzą wybitni specjaliści z całej Polski. Wśród nich jest prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Konsultant Krajowy w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej.

Dr hab. Andrea Horvath zwróciła uwagę na ogromny problem z błędami diagnostycznymi, co generuje również błędy terapeutyczne, m. in. stosowanie diet eliminacyjnych u pacjentów, którzy ich nie potrzebują.

reklama

Prof. Anna Nowak-Węgrzyn mówiła w swoim wystąpieniu m. in. o tym, że aktualnie najsilniejszym alergenem pokarmowym jest mleko, jednak dzieci mogą być uczulone niemal na każdy rodzaj pokarmu, nawet na awokado, jeszcze niedawno uważane za pokarm w tej kwestii bezpieczny. Omówiła również tzw. FPIES, czyli zespół zapalenia jelit wywołanego przez białko pokarmowe.

Konferencję organizują: Sekcja Alergii Pokarmowej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci; Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Collegium Medicum UWM w Olsztynie; Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie; Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Policjanci pomogli rodzącej kobiecie w szybkim dotarciu do szpitala

Komitet organizacyjny: dr hab. n. med. Elżbieta Jarocka-Cyrta, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz dr hab. n. med. Andrea Hovarth.

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
2 lipca 2022 15:18

Osobiście największą alergię mam na rudą małpę z wermachtu.jak to wyleczyć???

qazik
3 lipca 2022 10:28

A gdzie maseczki?

Popularne

Dramat w szpitalu. Po operacji guza mózgu spadła z łóżka. W klinice „Budzik” walczy o zdrowie