-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wystawa historycznego obuwia na zamku w Kętrzynie

KętrzynWystawa historycznego obuwia na zamku w Kętrzynie

Kolekcję butów wykonanych pomiędzy XII a XVIII wiekiem można oglądać od piątku na wystawie „Każdy krok zostawia ślad” w muzeum na zamku Kętrzynie. Historyczne obuwie pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

reklama

Na ekspozycji, która będzie dostępna do połowy grudnia w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, prezentowanych jest 130 zabytków związanych z historią obuwia, w tym 70 skórzanych butów. Muzealnicy przygotowali też rekonstrukcję XV-wiecznego warsztatu szewskiego oraz film edukacyjny wyjaśniający, dlaczego archeolodzy znajdują buty w ziemi.

Wystawa „Każdy krok zostawia ślad” była pokazana po raz pierwszy w 2016 roku w macierzystym Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, które posiada w swoich zbiorach największą w Polsce kolekcję butów pochodzących z badań archeologicznych. Od tego czasu prezentowana jest w innych muzeach w kraju.

W olsztyńskim tramwaju zabrzmiała pastorałka
reklama

Gdańskie muzeum od wielu lat realizuje kompleksowy program konserwacji i rekonstrukcji obuwia historycznego. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z badań wykopaliskowych prowadzonych w obrębie historycznej części tego miasta. „Dzięki specyficznym warunkom, w jakich przedmioty przez setki lat spoczywały pod ziemią, czyli w dużej wilgotności, przy jednoczesnym braku dostępu tlenu, zachowały się do momentu wykopalisk często w bardzo dobrym stanie. Blisko 90 proc. pozyskiwanych zabytków skórzanych to buty i odpady po ich produkcji” – podali muzealnicy.

Na potrzeby wystawy zrekonstruowano z oryginalnie zachowanych fragmentów blisko 70 sztuk obuwia. Jedynym elementem współczesnym, użytym przy rekonstrukcji, są nici, które przeprowadzono dokładnie po śladach zostawionych przez dawne szwy. Pozwoliło to nadać butom pierwotny kształt i wygląd.

Olsztyn. Nie żyje artysta Janusz Wierzyński
reklama

Wystawa ma układ chronologiczny, co ma pozwolić zwiedzającym poznać zmiany, jakie zachodziły we wzornictwie i technikach produkcyjnych butów na przestrzeni kilku stuleci. Wśród prezentowanych egzemplarzy znajdą się m.in. buty typu „cracoves” z monstrualnie wydłużonym noskiem czy buty „rogate” z XVI wieku.

Kuratorkami wystawy są Ewa Trawicka i Beata Ceynowa z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

W Wadągu pod Olsztynem powstanie prestiżowe centrum. Takiego miejsca na Warmii jeszcze nie ma