6 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Robi się gorąco na linii Litwa-Rosja. Do Kaliningradu przyleciała wysłannik Putina

WiadomościRobi się gorąco na linii Litwa-Rosja. Do Kaliningradu przyleciała wysłannik Putina
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew przybył we wtorek do Kaliningradu, gdzie będzie przewodniczył spotkaniu na temat transportu i bezpieczeństwa narodowego. Do wizyty dochodzi na tle zaostrzenia rosyjskiej retoryki wobec Litwy z powodu wprowadzenia przez Wilno sankcji UE dotyczących Rosji za jej inwazję na Ukrainę; ograniczają one tranzyt koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych rosyjskich towarów.

reklama

Reuters pisze, że według rosyjskich władz wizyta Patruszewa nie ma związku z zaognioną sytuacją i była zapowiadana już wcześniej.

Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow twierdzi, że ograniczenie tranzytu przez Litwę wpłynie na 40-50 proc. przewozu towarów. Nazwał on sytuację „uduszeniem regionu”. MSZ Rosji zażądało w poniedziałek od władz Litwy natychmiastowego zniesienia „wrogich restrykcji”.

Atak na rurociągi Nord Stream został przeprowadzony z Obwodu Kaliningradzkiego?
reklama

„Jeśli w najbliższym czasie tranzyt towarów między obwodem kaliningradzkim a resztą Federacji Rosyjskiej przez Litwę nie zostanie w pełni przywrócony, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych” – napisano w oświadczeniu resortu.

Reuters przekazał, że ambasador UE w Moskwie Markus Ederer przybył we wtorek do rosyjskiego MSZ. Alichanow zapowiadał wcześniej, że Ederer zostanie wezwany do siedziby resortu dyplomacji w związku z ograniczeniami w tranzycie.

reklama

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapewnił w poniedziałek, że Litwa postępuje zgodnie z przepisami sankcyjnymi UE. „Oskarżenia wobec Litwy o wdrażanie litewskich sankcji są fałszywe, to czysta propaganda. (…) Litwa nie robi nic innego jak tylko wdraża w życie wytyczne Komisji Europejskiej” – powiedział Borrell cytowany przez portal litewskiego nadawcy publicznego LRT.

Robi się niebezpiecznie? Rosja rozmieściła w Kaliningradzie pociski hipersoniczne Kindżał

„To nie jest działanie Litwy, to są sankcje europejskie, które zaczęły obowiązywać od 17 czerwca” – oświadczył z kolei szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis.

Obecne ograniczenia w tranzycie dotyczące stali i innych wyrobów metalowych mają zostać rozszerzone o cement i alkohol 10 lipca, węgiel i inne paliwa stałe 10 sierpnia oraz ropę 5 grudnia – twierdzi LRT. Kolejowa obsługa pasażerów z Rosji do Kaliningradu przez terytorium Litwy odbywa się bez zmian; samoloty latają nad Bałtykiem, bo przestrzeń powietrzna UE jest dla Rosji zamknięta. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama