5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Piotr Sułkowski odchodzi Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

OlsztynPiotr Sułkowski odchodzi Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Piotr Sułkowski wygrał konkurs na dyrektora Opery Krakowskiej. Zdobył bezwzględną większość głosów, wybór pozytywnie rozpatrzył Zarząd Województwa Małopolskiego.

Piotr Sułkowski pochodzi z Krakowa. Tam ukończył Akademię Muzyczną na kierunkach dyrygentura i wychowanie muzyczne. Kształcił się również w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył kursy dyrygenckie. Zasiada w polskich i międzynarodowych komisjach konkursów muzycznych.

W 2011 roku uzyskał tytuł doktora, w 2015 roku tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej, a w 2017 roku tytuł profesora nadzwyczajnego.

Posiada ogromne doświadczenie operowe, przygotował wiele premier i prawykonań, wielokrotnie był nagradzany. Przez wiele lat był związany z Operą Krakowską (jako dyrygent i dyrektor artystyczny) oraz Wildwood Festival Opera Orchestra AR (USA) jako dyrektor muzyczny. Zrealizowany przez niego w 2004 roku w Krakowie „Gwałt na Lukrecji” Benjamina Brittena na Bydgoskim Festiwalu Operowym został uznany najlepszym spektaklem w roku. W 2007 roku we współpracy z PWM podczas Festiwalu Muzyki Polskiej, w ramach obchodów Roku Szymanowskiego, dokonał światowego prawykonania nieznanej wcześniej operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69”.

Był między innymi zastępcą dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie, kierownikiem muzycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, pierwszym gościnnym dyrygentem Signature Symphony Orchestra w Tulsa (USA).

Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i poza jego granicami.

Prowadzi klasę dyrygentury na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (od 2020 roku jest kierownikiem Katedry Dyrygentury), z orkiestrą POSM im. Fryderyka Chopina realizował we Francji programy edukacyjne dla młodzieży, jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Barbakan, zrealizował nagranie z muzyką Bartosza Chajdeckiego do serialu historycznego „Czas Honoru”. W 2010 roku w Pampelunie w Hiszpanii zrealizował wraz z Orquesta Sinfonica de Navarra premierę „Carmen” Georgesa Bizeta, a z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej międzynarodowy projekt operowy „Fidelio – ofiarom holokaustu”.

Związki z Olsztynem

Piotr Sułkowski od 2011 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbył trasę koncertową do Hiszpanii, gdzie kierował przygotowaniami do spektaklu „Tosca” Giacomo Pucciniego. Swoimi działaniami propaguje twórczość Feliksa Nowowiejskiego – w ramach obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego w 2016 roku wykonywał koncerty z oratorium „Quo Vadis” w Krakowie, Barczewie i Warszawie.

W latach 2012-2016 był członkiem Rady Programowej Radia Olsztyn.

Wraz z orkiestrą Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii otrzymał w dziedzinie kultury za 2012 rok Statuetkę św. Jakuba za taneczno-muzyczne widowisko „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzyki filmowej Arena Festival film and music w Ostródzie oraz opartego na legendach Warmii i Mazur musicalu „Pora Jeziora. Warmińska Opowieść Wigilijna”.

W 2013 roku od Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu uzyskał tytuł i statuetkę „Osobowość Warmii i Mazur” w kategorii kultura.

Za sukcesy i osiągnięcia w promocji Warmii i Mazur na skalę ogólnopolską i międzynarodową w 2013 roku prowadzona przez niego Filharmonia Warmińsko-Mazurska otrzymała Laur „Najlepszym z Najlepszych”.

Od 2014 roku jest wiceprzewodniczącym Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W tym samym roku został uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2015 roku statuetką „Pegaza” za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kultury Warmii i Mazur, a w 2016 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Feliksa Nowowiejskiego, a w 2021 roku Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane