13 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

Piotr Sułkowski odchodzi Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

OlsztynPiotr Sułkowski odchodzi Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Piotr Sułkowski wygrał konkurs na dyrektora Opery Krakowskiej. Zdobył bezwzględną większość głosów, wybór pozytywnie rozpatrzył Zarząd Województwa Małopolskiego.

reklama

Piotr Sułkowski pochodzi z Krakowa. Tam ukończył Akademię Muzyczną na kierunkach dyrygentura i wychowanie muzyczne. Kształcił się również w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył kursy dyrygenckie. Zasiada w polskich i międzynarodowych komisjach konkursów muzycznych.

W 2011 roku uzyskał tytuł doktora, w 2015 roku tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej, a w 2017 roku tytuł profesora nadzwyczajnego.

reklama

Posiada ogromne doświadczenie operowe, przygotował wiele premier i prawykonań, wielokrotnie był nagradzany. Przez wiele lat był związany z Operą Krakowską (jako dyrygent i dyrektor artystyczny) oraz Wildwood Festival Opera Orchestra AR (USA) jako dyrektor muzyczny. Zrealizowany przez niego w 2004 roku w Krakowie „Gwałt na Lukrecji” Benjamina Brittena na Bydgoskim Festiwalu Operowym został uznany najlepszym spektaklem w roku. W 2007 roku we współpracy z PWM podczas Festiwalu Muzyki Polskiej, w ramach obchodów Roku Szymanowskiego, dokonał światowego prawykonania nieznanej wcześniej operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69”.

Piotr Sułkowski od września dyrektorem Opery Krakowskiej

Był między innymi zastępcą dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie, kierownikiem muzycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, pierwszym gościnnym dyrygentem Signature Symphony Orchestra w Tulsa (USA).

reklama

Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i poza jego granicami.

Prowadzi klasę dyrygentury na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (od 2020 roku jest kierownikiem Katedry Dyrygentury), z orkiestrą POSM im. Fryderyka Chopina realizował we Francji programy edukacyjne dla młodzieży, jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Barbakan, zrealizował nagranie z muzyką Bartosza Chajdeckiego do serialu historycznego „Czas Honoru”. W 2010 roku w Pampelunie w Hiszpanii zrealizował wraz z Orquesta Sinfonica de Navarra premierę „Carmen” Georgesa Bizeta, a z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej międzynarodowy projekt operowy „Fidelio – ofiarom holokaustu”.

Związki z Olsztynem

Piotr Sułkowski od 2011 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbył trasę koncertową do Hiszpanii, gdzie kierował przygotowaniami do spektaklu „Tosca” Giacomo Pucciniego. Swoimi działaniami propaguje twórczość Feliksa Nowowiejskiego – w ramach obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego w 2016 roku wykonywał koncerty z oratorium „Quo Vadis” w Krakowie, Barczewie i Warszawie.

Zabytkowy wiatrak z Dobrocina udostępniony do zwiedzania po remoncie

W latach 2012-2016 był członkiem Rady Programowej Radia Olsztyn.

Wraz z orkiestrą Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii otrzymał w dziedzinie kultury za 2012 rok Statuetkę św. Jakuba za taneczno-muzyczne widowisko „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzyki filmowej Arena Festival film and music w Ostródzie oraz opartego na legendach Warmii i Mazur musicalu „Pora Jeziora. Warmińska Opowieść Wigilijna”.

W 2013 roku od Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu uzyskał tytuł i statuetkę „Osobowość Warmii i Mazur” w kategorii kultura.

Za sukcesy i osiągnięcia w promocji Warmii i Mazur na skalę ogólnopolską i międzynarodową w 2013 roku prowadzona przez niego Filharmonia Warmińsko-Mazurska otrzymała Laur „Najlepszym z Najlepszych”.

Od 2014 roku jest wiceprzewodniczącym Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W tym samym roku został uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2015 roku statuetką „Pegaza” za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kultury Warmii i Mazur, a w 2016 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Feliksa Nowowiejskiego, a w 2021 roku Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama