27 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Co dalej z aleją Zdobywców Kosmosu przy Centaurusie? Miało być tak pięknie…

OlsztynCo dalej z aleją Zdobywców Kosmosu przy Centaurusie? Miało być tak pięknie...

W 2011 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny dotyczący budowy alei Zdobywców Kosmosu w Olsztynie. Do tej pory atrakcja jednak nie powstała.

reklama

Pomysł na promocję astronautyki

Aleja Zdobywców Kosmosu została zaplanowana jako jedna z atrakcji powiązanych z olsztyńskim Planetarium. Miała przybliżać mieszkańcom i turystom ważne dla astronautyki postacie i wydarzenia. Sam pomysł powstał jeszcze za życia Neila Armstronga, Aleksieja Leonowa czy Mirosława Hermaszewskiego, który osobiście zaangażował się w tę inicjatywę – aby ją wesprzeć, odwiedził nawet olsztyński magistrat.

Zaangażowanie Mirosława Hermaszewskiego

Właśnie pod patronatem Mirosława Hermaszewskiego zorganizowano konkurs architektoniczny na to, jak ma wyglądać przyszła aleja. Konkurs rozstrzygnięto w 2011 roku. Zaplanowano nawet przyjazd do Olsztyna pierwszej grupy kosmonautów, aby odcisnęli swoje dłonie – elementy z ich śladami miały zostać następnie zainstalowane w alei. Miało się to odbyć jeszcze w 2011 roku, a więc w 50. rocznicę lotów załogowych.

reklama

Problem z realizacją projektu

Pojawiły się jednak problemy, ponieważ budowę alei Zdobywców Kosmosu powiązano z budową Centaurusa. To deweloper odpowiedzialny za budynek Centaurusa miał zrealizować projekt alei. Tak się nie stało, to zadanie przejęło więc miasto.

Niestety, większość astronautów nie doczekała realizacji projektu, nie zdążyli odcisnąć swoich dłoni.

Jak będzie wyglądała aleja Zwycięzców Kosmosu?

Nie wiadomo. Ostatni raz mogliśmy zobaczyć plansze konkursowe z 2011 roku, od tego czasu nie pokazały się żadne nowe wizualizacje.

reklama

Wiadomo natomiast, że aleja będzie wyglądała inaczej, niż to wcześniej planowano. Zmiany wynikają z przyczyn technicznych – miasto zdecydowało się na budowę pochylni dla osób z trudnościami w poruszaniu się, co wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

– Wykonawca rozpoczął budowę alei, jednak zdecydowaliśmy się na dokonanie zmian w projekcie, tak by dodatkowo wybudować pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami, która połączy aleję z Planetarium. Tego elementu nie było dotychczas w projektach, więc aktualnie jesteśmy na etapie zmiany pozwoleń na budowę – powiedziała „Gazecie Wyborczej” rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna Marta Bartoszewicz.

Za kilka miesięcy powinno już być wiadomo, jak ostatecznie, po wprowadzeniu zaplanowanych zmian, będzie wyglądała aleja Zdobywców Kosmosu.

Projektantom zależało na tym, aby nowa droga do Planetarium nawiązywała wizualnie do wyglądu ścieżek układów scalonych – technologii w znaczącym stopniu umożliwiającej rozwój kosmonautyki.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia