13 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022

Machiny Leonarda da Vinci… istnieją i działają

Można się o tym przekonać na interaktywnej wystawie w Aura Centrum Olsztyna.

Leonardo da Vinci (1452-1519) jest kojarzony przede wszystkim z malarstwem. Jego „Ostatnia Wieczerza” jest najczęściej reprodukowanym obrazem wszechczasów. Ale malarstwo to tylko mała część jego zainteresowań. Jako prawdziwy człowiek renesansu był jednocześnie: malarzem, rzeźbiarzem,  architektem, filozofem, muzykiem, poetą, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, fizykiem, anatomem, wynalazcą, botanikiem i geologiem. Zostawił po sobie ponad 6000 stron szkiców i rysunków zapisanych pismem lustrzanym, które dowodzą jego ogromnej pasji badawczej i ciekawości świata. Bez takich jego wynalazków jak np. łożysko kulkowe, cały szereg dźwigni i przekładni, większość współczesnych maszyn nie mogłaby działać.

Te niesamowicie precyzyjną dokumentację wynalazcy postanowili „ożywić” współcześni włoscy rzemieślnicy. Stworzyli oni ręcznie kilkadziesiąt wiernych replik machin które zaprojektował da Vinci. Wystawa od kilku lat jest prezentowana w całej Europie i nareszcie trafiła do Olsztyna.

Film kręcony ze środków Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest polskim kandydatem do Oscara

Fantastyczne na wystawie w Aurze jest to, że wielu eksponatów nie trzeba oglądać przez szybę. Można je dotykać, a także wypróbować, jak działają, pobawić się, poeksperymentować oraz sprawdzić, jak się pisze pismem lustrzanym i jak tę „lewografię” odczytać.  

Duże wrażenie robią machiny wojenne, np. bombarda i XV-wieczny czołg. Nie trzeba być pasjonatem historii czy inżynierii, aby zafascynować się takimi eksponatami jak most lukowy, koło zamachowe, młot automatyczny czy spadochron. A to tylko kilka z wielu naprawdę ciekawych obiektów. Uwadze zwiedzających nie umknie też pierwowzór dzisiejszego helikoptera oraz podwieszona do sufitu w atrium Aury lotnia o imponujących rozmiarach, do której skonstruowania użyto głownie drewna, skory i płótna.

Organizatorzy wystawy przywieźli do Olsztyna również wierne repliki najbardziej znanych dzieł malarskich Leonarda. Są wśród nich najdroższy obraz świata, czyli słynny „Salvator Mundi” (Zbawiciel Świata), „Mona Lisa” oraz „Dama z gronostajem”.

Benefis Jerzego Hoffmana w Olsztynie z okazji 90 urodzin. Reżyser: spełniłem zawodowe marzenie

Ekspozycja jest kierowana do wszystkich grup wiekowych. Sprawdźcie, czy i Was sztuka oraz machiny Leonarda da Vinci zainspirują!

Wystawę w galerii handlowej Aura Centrum Olsztyna można zwiedzać do 30 września, od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe od 10.00 do 20.00.