-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Budowa szkoły muzycznej w Wadągu, inwestycje drogowe i kanalizacyjne w gminach z Polskiego Ładu

OlsztynBudowa szkoły muzycznej w Wadągu, inwestycje drogowe i kanalizacyjne w gminach z...

Budowa siedziby szkoły muzycznej w Wadągu pod Olsztynem, budowa albo modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnych czy przebudowa dróg lokalnych zostaną zrealizowane na Warmii i Mazurach z pieniędzy pochodzących z Funduszu Polski Ład. Zdaniem samorządowców, inwestycje posłużą mieszkańcom i przyczynią się do rozwoju regionu.

reklama

Blisko 1 mld 400 mln otrzymają Warmia i Mazury w ramach II naboru Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład.

Jak poinformował starosta olsztyński Andrzej Abako, do gmin powiatu olsztyńskiego trafi 56,5 mln zł na 14 inwestycji strategicznych realizowanych w ramach Polskiego Ładu.

reklama

„Do samego powiatu olsztyńskiego trafi 18 mln zł na budowę Powiatowego Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu. To projekt budowy siedziby dla Powiatowej Szkoły Muzycznej, o którą zabiegamy 7 lat. Wniosek, który obecnie złożyliśmy był 6. z kolei. Udało się go zrealizować i bardzo się z tego cieszymy. To będzie pierwszy etap, ale najważniejsze, że zaczynamy inwestycję. Mamy nadzieję skończyć ją w krótkim czasie, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej” – wyjaśnił starosta Abako.

Czwarta edycja konkursu "Po pierwsze Rodzina!"

Powiatowa Szkoła Muzyczna korzysta z gościnności szkoły podstawowej w Dywitach; nie ma własnej siedziby. W 4 filiach szkoły muzycznej: w Olsztynku, Barczewie, Biskupcu i Dobrym Mieście uczy się ponad pół tysiąca dzieci. W samych Dywitach – 150 dzieci.

reklama

Jak wskazał starosta, ponieważ w gminnej szkole podstawowej uczniów przybywa, zaczyna brakować w niej miejsca dla uczniów szkoły muzycznej, stąd potrzeba budowy siedziby. Gmina Dywity przekaże pod budowę szkoły muzycznej działkę a budynek szkoły muzycznej będzie wykorzystywany także jako centrum kultury dla 11 gmin powiatu olsztyńskiego.

Wskazał, że gminy powiatu olsztyńskiego dzięki pieniądzom rządowym będą mogły zbudować drogi gminne, zmodernizować albo wybudować sieci kanalizacyjne. „To jest ważna rzecz, która na Warmii nie została zrealizowana przez tyle lat. Z pieniędzmi rządowymi będziemy mogli ruszyć z wieloma inwestycjami a to wszystko ma pomagać mieszkańcom regionu w dogonieniu Polski i Europy” – dodał starosta.

Prawie 10 mln zł wsparcia otrzymał Lidzbark Warmiński na system wodno-kanalizacyjny. Burmistrz Lidzbarka Jacek Wiśniowski powiedział PAP, że pozwoli to na uzbrojenie 24 hektarów terenów inwestycyjnych.

Trafił ogromną kumulację w Lotto. Nowy milioner na Warmii i Mazurach

„Przyczyni się to do tego, że będziemy mogli dalej rozbudowywać nasze miasto i przygotowywać tereny inwestycyjne pod +mieszkaniówkę+. Z każdych pieniędzy jesteśmy zadowoleni. Liczymy, że przetargi zostaną rozstrzygnięte w rozsądnych kwotach, tak by budżet miasta udźwignął realizację”- dodał burmistrz.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski powiedział PAP, że gmina otrzymała 4,75 mln zł na modernizację ulicy Dąbrowskiego; wkład własny będzie wynosił 250 tys. zł.

„Z pierwszego rozdania Polskiego Ładu powiat mrągowski otrzymał dofinansowanie na przebudowę ulicy Jana Pawła II. Efektem przebudowy drogi powiatowej będzie wybudowanie kolektorów kanalizacji deszczowej, bo droga jest tak położona, że krzyżuje się z drogą krajową 16 i zbiega z ulicą Dąbrowskiego. Podczas intensywnych opadów, deszcz zalewał gminne nieruchomości m.in. plac zabaw” – wyjaśnił burmistrz.

Jak wskazał, w inwestycje włączyła się GDDKiA, powiat mrągowski a gmina pokryje wkład własny, budując kanalizację burzową wyprowadzoną w przebiegu ulicy Dąbrowskiego. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Rusza nabór wniosków do programu Senior+