9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

Olsztyn ma nową „palmę Kopernika”, zapłacą za nią podpalacze poprzedniczki

OlsztynOlsztyn ma nową "palmę Kopernika", zapłacą za nią podpalacze poprzedniczki
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika w Olsztynie zamontowano w poniedziałek nową palmę, która zastąpiła poprzedniczkę spaloną w zimie przez wandali – podało olsztyńskie starostwo powiatowe. Zgodnie z decyzją sądu koszt pokryją sprawcy dewastacji.

reklama

Sztuczna palma, która była głównym elementem utworzonego przy budynku starostwa zaułku botanicznego Kopernika, została podpalona w grudniu ubiegłego roku. Sprawców nagrały kamery monitoringu.

Ponad miesiąc później policjanci ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie tego zniszczenia mienia, które miało charakter chuligański. W marcu Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał 43-letniego Pawła S. i 54-letniego Dariusza D. na zapłatę grzywny w wysokości po 2 tys. zł i nakazał im solidarne pokryć straty starostwa – po 3 tys. zł.

reklama

„Dlatego wymiana palmy jest dla nas bezkosztowa. Nowa, którą teraz zamontowano, została wzmocniona przez producenta pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego” – powiedział rzecznik olsztyńskiego starostwa Wojciech Szalkiewicz.

Tarzał się w ognisku, ciężko poparzony trafił do szpitala

Drzewko jest odwzorowaniem palmy z południowoamerykańskiej rodziny Coppernicja. Stoi w zaułku botanicznym utworzonym dla uczczenia 500-lecia obrony Olsztyna przed Krzyżakami, którą kierował Kopernik.

reklama

Posadzono tam również inne rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko wielkiego astronoma: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy. Jest także konwalia majowa – „kwiat Kopernika”, symbol wiedzy i sztuki medycznej, z którym przedstawiony jest on na wielu portretach.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama