9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

Kolej ugina się. Podstawi dodatkowe pociągi do lotniska w Szymanach, ale jest kolejny problem

SzczytnoKolej ugina się. Podstawi dodatkowe pociągi do lotniska w Szymanach, ale jest...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Port Lotniczy w Szymanach poinformował, że w kwietniu odprawił na lotnisku 10009 pasażerów, czyli zdecydowanie więcej niż rok temu. Wciąż to jednak mniej niż przed pandemią. O to, czy pasażerów będzie więcej, ma się postarać kolej, która uruchomi dwa dodatkowe połączenia do regionalnego lotniska.

reklama

10009 pasażerów przyleciało lub odleciało z Szyman w kwietniu 2022 roku. W 2021 roku, kiedy latanie było mocno ograniczone przez obostrzenia pandemiczne, port lotniczy obsłużył jedynie 675 pasażerów (rok wcześniej było jeszcze gorzej, bo tylko 193). Najbardziej miarodajny jest jednak 2019 i do niego możemy porównywać 2022. Wówczas z lotniska skorzystało 11395 pasażerów, czyli ruch był o 13,8 proc. większy. Jeszcze gorzej wygląda porównanie pierwszych czterech miesięcy 2019 i 2022 roku. W pierwszym przypadku odprawiono 41588 pasażerów, w drugim 22388. To aż o 85 proc. mniej. – Po okresie zakłóceń w ruchu pasażerskim, wywołanych pandemią Covid-19 i związanymi z tym restrykcjami w zakresie podróży lotniczych, każdy wzrost liczby pasażerów jest powodem do zadowolenia. Liczymy na to, że ruch pasażerski w okresie wakacyjnym zbliży się do poziomu z 2019 roku – mówi Dariusz Naworski, rzecznik Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Rzecznik dodaje także, że w pierwszych miesiącach 2019 roku w siatce połączeń lotniska dostępnych było 5 pasażerskich kierunków rejsowych, a obecnie są cztery. Dodatkowo samoloty do Londynu latały częściej (3 rotacje tygodniowo wobec dwóch obecnie). Na gorszy wynik Szyman miało mieć też wpływ czasowe zawieszenia lotów w I kwartale tego roku. – Rok 2019 w branży lotniczej nie tylko w Polsce, ale i na świecie, był rekordowym, jeśli chodzi o wolumen pasażerów -– dodaje rzecznik. – Odbudowanie go do poziomu z 2019 roku może zająć lata, jak prognozuje Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego.

Panika na lotnisku w Szymanach przez obywatelkę Niemiec

Jeden dodatkowy pociąg od czerwca, drugi od lipca

reklama

Powrotowi na nowe tory sprzyja rozbudowa siatki lotów. Temu ma służyć otwarcie 17 czerwca sezonowego połączenia Olsztyn-Rzeszów, które będzie obsługiwał narodowy przewoźnik. Problem w tym, że lot do Rzeszowa to jedno, a dostanie się na lotnisko to drugie. Kilkanaście dni temu informowaliśmy o problemach z dojazdem koleją do portu lotniczego: Absurd? Cena dojazdu z Olsztyna do lotniska wynosi tyle samo, co lot z Szyman do Londynu. POLREGIO udostępniło tylko pięć par pociągów tygodniowo. Część nie była zgrana z przylotami i odlotami, część lotów w ogóle nie była obsługiwana przez kolej. Alternatywą dojazdu do lotniska są prywatni przewoźnicy autobusowi, którzy życzą sobie za kurs na trasie Olsztyn-Szymany 50 zł. Dla porównania dojazd koleją do Warszawy czy Gdańska kosztuje odpowiednio 19 lub 14 zł (bilety kupowane z miesięcznym wyprzedzeniem). W przypadku walki o pasażera i bezpośredniej konkurencji portów w Warszawie, Modlinie i Gdańsku, które posiadają nieporównywalnie lepiej rozbudowaną siatkę połączeń, trudno mówić o tym, że Szymany są dla nich konkurencją.

Panika na lotnisku w Szymanach przez obywatelkę Niemiec
Kolej ugina się. Podstawi dodatkowe pociągi do lotniska w Szymanach, ale jest kolejny problem

reklama

Wydaje się jednak, że POLREGIO się ugina, bo od 12 czerwca w soboty rano na trasę wyjdzie dodatkowy skład. W tej chwili w rozkładzie lotów z Szyman… nie ma żadnego połączenia tego dnia, ale ma zostać przeniesione jedno z połączeń do Krakowa. Z kolei lipca powinien jeździć jeszcze jeden skład. – Dotychczas kalendarz lotów mówił o tym, że lot do Rzeszowa będzie odbywał się w soboty rano. Dziś, 18 maja, otrzymaliśmy oficjalną informację, że samolot będzie latał w piątki wieczorem – mówi Anna Nowak, rzeczniczka prasowa POLREGIO. – W związku z tym musimy dokonać ponownego zamówienia trasy. Minimalne wyprzedzenie czasowe, z jakim możemy zamówić trasę to 40 dni. Wiemy już zatem, że w czerwcu pociągu pod lot do Rzeszowa nie będzie. Pracujemy nad tym, aby mógł pojawić się w lipcu.

Kolej ugina się. Podstawi dodatkowe pociągi do lotniska w Szymanach, ale jest kolejny problem

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama