8 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Pale CFA – z nimi możesz budować wszędzie

Materiał partneraPale CFA - z nimi możesz budować wszędzie
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pale CFA, których nazwa pochodzi od angielskiego Continous Flight Auger (piles) to pale betonowe formowane świdrem ciągłym. Stosuje się je głównie do realizacji fundamentów głębokich oraz w konstrukcjach oporowych do budowy ścian palowych. W polskim środowisku geoinżynieryjnym, funkcjonują również pod nazwą pali FSC czyli właśnie pali formowanych świdrem ciągłym.

Technologia – jak powstają pale CFA

reklama

Technologia palowania CFA polega w dużym skrócie na wierceniu i betonowaniu pala w czasie jednego procesu. W pierwszej kolejności, po wykonaniu odpowiednich badań geologicznych i wyznaczeniu parametrów, w podłoże wkręca się świder ślimakowy o pustym rdzeniu. Gdy utworzony jest już odpowiedni otwór, mieszankę betonową wlewa się przez rdzeń świdra (znajdujący się w centralnej części rdzenia) pod ciśnieniem od dołu. Jednocześnie powoli podnoszony jest świder – w ten sposób beton wypełnia cały wydrążony otwór. Po uzupełnieniu całego otworu betonem, do płynnej jeszcze mieszanki wprowadza się elementy zbrojeniowe (zwykle kosz zbrojeniowy).

Parametry pali CFA – jakie rozmiary mają pale CFA

Pale wiercone świdrem ciągłym są typowym budowlanym elementem konstrukcyjnym, często stosowanym do wykonywania fundamentów głębokich. Choć pale mogą osiągać różne wymiary (średnicę i głębokość), najczęściej na budowie spotyka się pale o średnicy od 400 do 1200 mm oraz o głębokości między 20 a 30 metrów. Do formowania pali wierconych technologią CFA, wykorzystuje się specjalistyczną palownicę wyposażoną w ciągły świder ślimakowy.

Pale CFA – zastosowanie

reklama

Zasadniczym celem wykorzystania pali CFA jest zabezpieczenie gruntu pod budowę i jego stabilizacja. Z racji uniwersalności oraz dużej efektywności, pale CFA są wykorzystywane chętnie i często. Najczęściej do posadowienia pośrednich obiektów infrastrukturalnych, np. wiaduktów, mostów, a także obiektów ochrony przeciwpowodziowej. Po rozwiązania związane z palami wierconych świdrem ciągłym, sięgają również inżynierowie przy posadowieniu pośrednich obiektów kubaturowych – dużych budynków mieszkalnych, hal produkcyjnych, centrów handlowych, centrów logistycznych czy nawet budynków biurowych.

Pale CFA są wykorzystywane także przy zabezpieczaniu głębokich wykopów, na przykład w połączeniu z dodatkowym zabezpieczeniem w formie kotew gruntowych.Zdarza się także, że pale CFA stanowią fundament budowy murów oporowych – dzięki swojej funkcji stabilizującej grunt, mogą wspomagać mikropale kotwiące w stabilizacji skarp różnego typu.

Zalety Pali CFA

reklama

O tym, że pale CFA to dobre i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie budowlane, nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Ten typ pali cechuje się nader wysoką skutecznością w przenoszeniu dużych obciążeń z fundamentów, na znajdujące się właśnie poniżej nośne podłoże gruntowe. W zależności od zastosowanego zbrojenia, pale CFA charakteryzuje duża nośność w przenoszeniu parcia i obciążeń bocznych. Praca z palami CFA również jest komfortowa – brak wibracji i stosunkowo niski poziom hałasu w czasie palowania pozwala na budowę nawet w ścisłym centrum zabudowy miejskiej, bez ryzyka “przeszkadzania”.

Wśród zalet pali CFA nie sposób nie wymienić największego chyba atutu tego rozwiązania – pale CFA można wykonywać w większości warunków gruntowych, również tam, gdzie z pozoru rodzaj gruntu wydaje się niemożliwy do obejścia.

Na sam koniec kwestia wydajności – pale CFA są niezwykle wydajnym rozwiązaniem, które posuwa budowę bardzo szybko do przodu – czas realizacji robót związanych z palowaniem jest bardzo satysfakcjonujący.

De Waal – pale CFA wykonujemy w całej Polsce od lat

Firma De Waal zajmuje się wykonywaniem pali CFA od kilkudziesięciu lat. W tym czasie wspierała polskich inżynierów na budowach w całym kraju, przy projektach małych, dużych i ogromnych. Z sukcesem realizujemy każdą zleconą nam budowę, a grunty z pozoru niemożliwe, traktujemy jak wyzwanie. Satysfakcja gwarantowana – po obu stronach. Palowanie gruntu jest naszą pasją – znamy się na tym i po prostu robimy to dobrze. Jeśli szukasz partnera w biznesie, który zapewni solidny fundament twojej budowie – zapraszamy do współpracy.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama