15 C
Olsztyn
sobota, 27 lipca, 2024
reklama

Pod Olsztynem rozpoczęła się budowa ołtarza. Będą się przy nim modlić tysiące ludzi

OlsztynPod Olsztynem rozpoczęła się budowa ołtarza. Będą się przy nim modlić tysiące...

Zbliża się 150. rocznica objawień maryjnych. W 2027 roku w Gietrzwałdzie stanie nowy ołtarz, przy którym będą odprawiane uroczystości. Właśnie rozpoczęła się budowa.

reklama

Inicjatorem pomysłu jest arcybiskup warmiński Józef Górzyński, inwestorem miejscowa parafia, a projekt wykonał olsztyński architekt Tomasz Lella.

– Obiekt będzie miał charakter amfiteatralny i został umiejscowiony tak, by wierni widzieli go ze wszystkich stron. Miejsce wskazał arcybiskup i rzeczywiście lokalizacja jest odpowiednia – mówi projektant w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

reklama

Tomasz Lella stawia na akcenty regionalne: czerwoną cegłę, elementy kamienne. Czarna cegła ma przedstawiać drzewo, na którym miała się ukazać Matka Boska.

Ołtarz będzie się składał z trzech części, połączonych dachem. Poza tym wybudowane zostanie zaplecze z zakrystią i magazynem.

– To naprawdę interesujące zadanie, inne niż wszystkie. Podobnie jak było w przypadku terminala lotniska w Szymanach. Pewne elementy są zresztą pokrewne, także tutaj konstrukcja dachu będzie z drewna klejonego – mówi Tomasz Lella.

reklama

Ołtarz powstanie w stanie surowym i będzie wykańczany w następnych latach.

W Polsce objawienia gietrzwałdzkie są jedynymi oficjalnie uznanymi przez Kościół.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Maria
12 maja 2022 15:10

Fuj, obrzydlistwo, brak poszanowania dla architektonicznego ładu, starej, pięknej, warmińskiej wsi wybudowanej z kunstem architektury. Było postawić taki ołtarz w dolu w miejscu starego lub stary modernizować a nie na środku tej pięknej łączki.
Druga sprawa to stawiany w Gietrzwałdzie piętrowy moloch i straszydło pod kościołem budowany między zabytkowymi drewnianymi chatami. Kto wydał na to zezwolenie budowlane?
Za Niemca to chociaż mieli gust, wyczucie i dobra rękę do architektury..

Maria
12 maja 2022 15:17

Tragedia, jak można coś takiego postawić na takiej łączce w warminskiej wiosce. Jak to ma pasować krajobrazu wiejskiego?
Kolejna sprawa to ten piętrowy moloch, straszydło budowane pod kościołem, między zabytkowymi chatami. Kto na to wydał POZWOLENIE??
Za Niemca to chociaż mieli kunst, gust i znali się na dobrej architekturze…

Polecane