13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Konkurs na pamiątkę regionu, w tym tę związaną z Kopernikiem

WiadomościKonkurs na pamiątkę regionu, w tym tę związaną z Kopernikiem
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Do końca maja samorząd województwa warmińsko-mazurskiego czeka na propozycje regionalnych pamiątek. To kolejna edycja konkursu, w tym roku utworzono odrębną kategorię dla pamiątek związanych z Mikołajem Kopernikiem.

reklama

Choć Warmia i Mazury to region tłumnie odwiedzany przez turystów, zwłaszcza latem, nie ma jednej, charakterystycznej pamiątki kojarzącej się z tą krainą. Na straganach nad jeziorami w Giżycku, czy Mikołajkach królują kapitańskie czapki i pirackie chustki identyczne jak nad morzem, czy torebki z ludowymi wzorami takimi samymi, jak na krakowskim rynku. Z tego powodu władze regionu od 2007 roku organizują konkurs na pamiątkę z Warmii i Mazur. Ma ona symbolizować kulturę regionu, jego tradycje i zwyczaje.

W przeszłości do konkursu zgłaszano m.in. upominki z wizerunkiem baby pruskiej, czy wykorzystujące motywy kafli mazurskich. Część z tych pamiątek, wykonanych często metodą rzemieślniczą, a więc znacznie droższych od tych ze straganów, można teraz kupić w księgarniach, czy sklepach z rękodziełem.

reklama

W tym roku władze regionu ogłosiły kolejną edycję konkursu – pomysły na pamiątki można zgłaszać do końca maja. Mogą to być rzeźby i płaskorzeźby, grafiki, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne oraz wytwory rękodzieła artystycznego. „Inicjatywa skierowana jest do pełnoletnich osób fizycznych, twórców i artystów, którzy prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie lub są zrzeszeni w związkach i stowarzyszeniach” – czytamy w regulaminie konkursu.

Piotr Sułkowski od września dyrektorem Opery Krakowskiej

Urząd marszałkowski poinformował, że w tym roku wprowadzono odrębną kategorię na pamiątki związane z Kopernikiem – będzie ona organizowana pod hasłem: „Kopernik wybrał Warmię”. W przyszłym roku, tj. 2023, przypada okrągła 550 rocznica urodzin Kopernika oraz 480 rocznica śmierci astronoma.

reklama

Choć Kopernik urodził się w Toruniu w rodzinie toruńskiego kupca, to z powodu wczesnej śmierci jego ojca opiekę nad Mikołajem i jego rodzeństwem sprawował brat ich matki – Łukasz Watzenrode. Od 1497 roku był on biskupem warmińskim i w związku z tym Mikołaja oraz jego brata Andrzeja wprowadził w poczet kanoników warmińskich we Fromborku. Mikołaj w latach 1503-1510 był członkiem dworu biskupa-wuja Watzenrodego, mieszkał z nim na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Wuj jednak miał trudny charakter i za wszelką cenę dążył do tego, by siostrzeniec objął po nim sakrę biskupią. Mikołaja Kopernika bardziej interesowała nauka i w 1510 roku przeniósł się do Fromborka, gdzie kupił sobie kanonię (tj. duży dom) i mieszkał tam – z przerwami na pobyt w Olsztynie, czy podróże – do śmierci w 1543 roku. Kopernik przez wiele lat był anonimowo pochowany we fromborskiej katedrze, jego szczątki odkryto, zidentyfikowano i ponownie pochowano dopiero w 2010 roku.

Loża Wolnomularska w Olsztynie już działa

Urząd Marszałkowski podał, że laureatom konkursu na lokalną pamiątkę wybranym przez komisję konkursową zostaną przyznane nagrody pieniężne w wysokości: 4 tys. zł (nagroda I stopnia), 2,5 tys. zł (nagroda II stopnia) oraz 1,5 tys. zł (nagroda III stopnia). Z kolei w kategorii „Kopernik wybrał Warmię” laureatowi zostanie przyznana nagroda pieniężna w wysokości 4 tys. zł.

W drugim etapie konkursu – głosowaniu internautów zostaną przyznane w każdej kategorii główne nagrody pieniężne w wysokości 1,5 tys. zł każda.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama