23 C
Olsztyn
poniedziałek, 5 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nowy kolejowy rozkład jazdy od niedzieli 12 grudnia

WiadomościNowy kolejowy rozkład jazdy od niedzieli 12 grudnia

Od niedzieli 12 grudnia w życie wchodzi nowy rozkład jazdy kolejowej, którego przygotowanie wspólnie podjęli PKP Polskie Linie Kolejowe i przewoźnicy. Po wielu latach przerwy pasażerowie będą mogli skorzystać z pociągów na trasach takich jak Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce czy Skarżysko-Kamienna – Łódź. PKP PLK informuje, że w grudniu będzie możliwość podróży na zmodernizowanych liniach Lubartów – Parczew, Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie oraz Łódź – Kutno. Dzięki temu zostanie zwiększony dostęp do kolei, dzięki wprowadzeniu 10 nowych przystanków.

reklama

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zyskają wygodniejsze i szybsze połączenia między Łukowem a Lublinem, a przebudowa odcinka linii Lubartów – Parczew dostarczy im wygodnych przystanków w Berejowie i Laskach. Podróż na trasie Lubartów – Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym około 18 minut, zaś podróżnym regionalnym około 30 minut. Z kolei mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego po 12 latach przerwy zyskają międzyregionalne połączenia kolejowe z Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi, dzięki modernizacji linii Skarżysko-Kamienna – Łódź.

W województwie łódzkim pociągi wrócą na zmodernizowaną trasę do Kutna już od 23 grudnia. W województwie śląskim wkrótce będą dostępne nowe połączenia na linii Gliwice – Bytom, podobnie jak na modernizowanej linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg, gdzie zbudowano nowy peron w Zabrzegu. W województwie opolskim pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry pojawią się o około 5-10 minut wcześniej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina o około 15 minut wcześniej na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole.

reklama
Jest już nowy peron na stacji Olsztyn Główny

Z kolei przystanek Warszawa Targówek w aglomeracji warszawskiej, gdzie zatrzyma się blisko 40 pociągów w relacjach Modlin – Warszawa Centralna – Modlin, poprawi dostęp do kolei. Ponadto mieszkańcy województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskają bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta.

W Małopolsce natomiast połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Skawina – Kraków będzie dostępne dzięki zakończonej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie. Bezpośrednie połączenia kolejowe na święta i ferie zimowe na trasie Kraków – Zakopane wrócą od 22 grudnia br. W rozkładzie przewidziano 14 relacji dalekobieżnych, między innymi z Gdyni, Gdańska, Szczecina i Warszawy, jak również połączenia regionalne.

reklama
Jest już nowy peron na stacji Olsztyn Główny

W kraju będzie również możliwość podróży pociągiem elektrycznym, między innymi w województwie podkarpackim na linii Ocice – Rzeszów już od 12 grudnia, natomiast w styczniu na stacji Nurzec w województwie podlaskim będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne przewoźnika PKP Intercity, a obecnie po ponad 17 latach codzienne połączenia pasażerskie Siemiatycz – Czeremcha powrócą z powrotem.

PKP PLK podaje, iż w ostatnim roku oddali w ciągu roku 20 nowych przystanków m.in. w Olsztynie, Łodzi, Krakowie i Radomiu. W nowym rozkładzie jazdy kolejnych 10 przystanków poprawi dostęp do kolei, m.in. Warszawa Targówek, Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała, Wrocław Szczepin, Iwiny, Berejów, i Laski. Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na Portalu Pasażera, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych: Portalu Pasażera i Rozkładu-PKP.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
eryk
11 grudnia 2021 10:43

Jak zwykle nasze województwo nic nie zyskało…. Niech marszałek województwa zainteresuje sie koleją i da jakiś pociąg do Pisza pomiędzy 10 a 14…. przez 5 godziny jest dziura i nie ma żadnego połączenia!!

ja
12 grudnia 2021 08:29

Kutasewo Wielkie nie ma ciuchci

Popularne
Ogłoszenia
Jest już nowy peron na stacji Olsztyn Główny
Jest już nowy peron na stacji Olsztyn Główny