11 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Nowy kolejowy rozkład jazdy od niedzieli 12 grudnia

WiadomościNowy kolejowy rozkład jazdy od niedzieli 12 grudnia

Od niedzieli 12 grudnia w życie wchodzi nowy rozkład jazdy kolejowej, którego przygotowanie wspólnie podjęli PKP Polskie Linie Kolejowe i przewoźnicy. Po wielu latach przerwy pasażerowie będą mogli skorzystać z pociągów na trasach takich jak Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce czy Skarżysko-Kamienna – Łódź. PKP PLK informuje, że w grudniu będzie możliwość podróży na zmodernizowanych liniach Lubartów – Parczew, Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie oraz Łódź – Kutno. Dzięki temu zostanie zwiększony dostęp do kolei, dzięki wprowadzeniu 10 nowych przystanków.

reklama

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zyskają wygodniejsze i szybsze połączenia między Łukowem a Lublinem, a przebudowa odcinka linii Lubartów – Parczew dostarczy im wygodnych przystanków w Berejowie i Laskach. Podróż na trasie Lubartów – Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym około 18 minut, zaś podróżnym regionalnym około 30 minut. Z kolei mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego po 12 latach przerwy zyskają międzyregionalne połączenia kolejowe z Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi, dzięki modernizacji linii Skarżysko-Kamienna – Łódź.

W województwie łódzkim pociągi wrócą na zmodernizowaną trasę do Kutna już od 23 grudnia. W województwie śląskim wkrótce będą dostępne nowe połączenia na linii Gliwice – Bytom, podobnie jak na modernizowanej linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg, gdzie zbudowano nowy peron w Zabrzegu. W województwie opolskim pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry pojawią się o około 5-10 minut wcześniej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina o około 15 minut wcześniej na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole.

reklama

Z kolei przystanek Warszawa Targówek w aglomeracji warszawskiej, gdzie zatrzyma się blisko 40 pociągów w relacjach Modlin – Warszawa Centralna – Modlin, poprawi dostęp do kolei. Ponadto mieszkańcy województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskają bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta.

W Małopolsce natomiast połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Skawina – Kraków będzie dostępne dzięki zakończonej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie. Bezpośrednie połączenia kolejowe na święta i ferie zimowe na trasie Kraków – Zakopane wrócą od 22 grudnia br. W rozkładzie przewidziano 14 relacji dalekobieżnych, między innymi z Gdyni, Gdańska, Szczecina i Warszawy, jak również połączenia regionalne.

W kraju będzie również możliwość podróży pociągiem elektrycznym, między innymi w województwie podkarpackim na linii Ocice – Rzeszów już od 12 grudnia, natomiast w styczniu na stacji Nurzec w województwie podlaskim będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne przewoźnika PKP Intercity, a obecnie po ponad 17 latach codzienne połączenia pasażerskie Siemiatycz – Czeremcha powrócą z powrotem.

reklama

PKP PLK podaje, iż w ostatnim roku oddali w ciągu roku 20 nowych przystanków m.in. w Olsztynie, Łodzi, Krakowie i Radomiu. W nowym rozkładzie jazdy kolejnych 10 przystanków poprawi dostęp do kolei, m.in. Warszawa Targówek, Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała, Wrocław Szczepin, Iwiny, Berejów, i Laski. Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na Portalu Pasażera, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych: Portalu Pasażera i Rozkładu-PKP.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
eryk
11 grudnia 2021 10:43

Jak zwykle nasze województwo nic nie zyskało…. Niech marszałek województwa zainteresuje sie koleją i da jakiś pociąg do Pisza pomiędzy 10 a 14…. przez 5 godziny jest dziura i nie ma żadnego połączenia!!

ja
12 grudnia 2021 08:29

Kutasewo Wielkie nie ma ciuchci

Polecane
Ogłoszenia