9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

Co się wydarzyło w olsztyńskim szpitalu? Znany lekarz Jan M. z bardzo poważnymi zarzutami karnymi

OlsztynCo się wydarzyło w olsztyńskim szpitalu? Znany lekarz Jan M. z bardzo...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sąd Rejonowy w Olsztynie prowadzi sprawę Jana M. To lekarz, który jest oskarżony o nieumyślne narażenie rodzącego się dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Poinformował o tym w oficjalnym komunikacie Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Akt oskarżenia dla Jana M.

reklama

26 stycznia 2022 roku Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Janowi M. zarzucono czyn z art. 160 par. 2 i 3 kodeksu karnego – nieumyślne narażenie rodzącego się dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jest to wynik wznowienia postępowania po pierwotnym umorzeniu, od którego odwołali się rodzice małoletniej Laury O.

Co się wydarzyło w olsztyńskim szpitalu?

6 grudnia 2014 roku w jednym z Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Olsztynie miało dojść do nieprawidłowości przy porodzie. Rodzącą Katarzyną O. opiekował się Jan M. Jak ustalił prokurator, nie zachował on odpowiedniej ostrożności, na skutek czego popełnił błąd decyzyjny odnośnie zasad prowadzenia porodu, polegający na niewłaściwym okresowym monitorowaniu przebiegu porodu i zaprzestaniu kontynuowania zapisu KTG, monitorującego pracę serca dziecka. Poprzez zaniechanie działań, mogących wykluczyć, zminimalizować albo zneutralizować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia dziecka, zadziałał na jego szkodę.

Wielka kompromitacja? Gwiazdy TVN na Plaży Miejskiej pozostawiły niesmak
reklama

Poród zakończył się tego samego dnia poprzez cesarskie cięcie. Katarzyna O. urodziła córkę, Laurę. Dziewczynka była w bardzo ciężkim stanie, mocno niedotleniona z powodu owinięcia pępowiną. Otrzymała jeden punkt w 10-stopniowej skali Apgar. Jest dzieckiem niepełnosprawnym.

Pisaliśmy o tej sprawie tutaj: Znany olsztyński ginekolog z zarzutami karnymi. Czy dopuścił się błędu przy porodzie?

reklama

18 marca w Sądzie Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces w tej sprawie. Jan M. złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do winy.

Kolejna rozprawa odbyła się 22 kwietnia, zeznawało kilku świadków.

Następne posiedzenie zostało wyznaczone na 27 maja 2022 roku – wtedy ma dotrzeć opinia uzupełniająca biegłego sądowego.

Równolegle przed Sadem Okręgowym w Olsztynie toczy się sprawa cywilna z powództwa Katarzyny O. i jej małoletniej córki przeciwko szpitalowi. Powódki wnoszą o odszkodowanie i rentę. Nie zmieni to stanu zdrowia Laury, ale zapewni jej możliwość kontynuacji kosztownego leczenia i rehabilitacji, którym jest poddawana od urodzenia.

Ewa pokonała raka. Po wypadku znów musi walczyć o zdrowie i życie

Do tej pory odbyło się kilkanaście rozpraw, biegli lekarze sądowi sporządzili kilka opinii.

reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama