5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024

Czy znasz androloga? Twój przewodnik po męskiej płodności i zdrowiu

Nie każdy zna odpowiedź na pytanie, jaki specjalista zajmuje się opieką zdrowotną mężczyzn w zakresie płodności? Tym lekarzem jest androlog, przez niektórych nazywany też męskim ginekologiem. To specjalista skupiający się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce chorób układu płciowego i moczowego.

Kim jest androlog i kiedy go odwiedzić?

Androlog odgrywa kluczową rolę w pomaganiu mężczyznom w różnych aspektach ich zdrowia, zwłaszcza tych związanych ze sferą intymną i reprodukcyjną. Jego obszar działania obejmuje szeroki zakres problemów, począwszy od zaburzeń erekcji, przez niepłodność, aż po choroby prostaty. Wizytę u androloga zaleca się szczególnie w sytuacjach, gdy mężczyzna dostrzega u siebie symptomy, takie jak trudności z oddawaniem moczu, problemy z erekcją, nieprawidłowy wytrysk, spadek popędu płciowego, problemy z poczęciem dziecka z partnerką, ból i obrzęk narządów płciowych, krwawienie z odbytu czy niepokojące zmiany skórne na narządach płciowych. Istotne są również objawy sugerujące rozpoczęcie andropauzy, czyli naturalnego procesu starzenia się mężczyzny. Wyróżnia się tutaj nadmierną nerwowość, zaburzenia snu, spadek masy mięśniowej oraz wzmożoną potliwość. W przypadku ich wystąpienia androlog może zlecić odpowiednie badania i zaproponować terapię hormonalną lub inne formy leczenia, aby złagodzić związane z nią dolegliwości.

Jak wygląda wizyta u androloga?

Wizyta andrologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, w trakcie którego lekarz dokładnie dopytuje go o historię zdrowotną, styl życie, ewentualne obciążenia genetyczne oraz obecne dolegliwości. Następnie specjalista zazwyczaj przeprowadza badanie fizykalne, obejmujące badanie brzucha, klatki piersiowej, prącia i najądrzy. W trakcie jego trwania oceniany jest dokładny wygląd narządów płciowych, budowa ciała i obecność owłosienia. W zależności od zaobserwowanych objawów i problemów zgłaszanych przez pacjenta androlog może zdecydować się na przeprowadzenie badania par rectum. Polega ono na włożeniu palca do odbytu w celu oceny ewentualnych zmian w gruczole krokowym, pęcherzu moczowym oraz nasieniowodach. Na zakończenie wizyty, lekarz stawia wstępną diagnozę lub zaleca dalsze badania diagnostyczne w celu dokładniejszego zrozumienia stanu zdrowia pacjenta.

Czy trzeba się przygotować do wizyty u androloga?

Do konsultacji z andrologiem nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie. Wystarczy zadbać o zachowanie właściwej higieny osobistej. Jeśli mężczyzna posiada wcześniejsze wyniki badań, zwłaszcza dotyczące badania nasienia, warto je zabrać ze sobą na wizytę. Jednakże ich brak nie stanowi przeszkody, ponieważ androlog będzie mógł je zalecić na miejscu. Oprócz badania nasienia specjalista w zależności od problemu, z którym przychodzi pacjent, może zlecić także ocenę morfologii krwi, badanie moczu, USG jąder, biopsję jądra, badanie prostaty, testy genetyczne, badania hormonalne czy testy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Mężczyźni szukający porady andrologicznej w okolicach województwa warmińsko-mazurskiego mogą zgłaszać się do:

Klinika Bocian w Gdańsku

ul. Aleja Grunwaldzka 103A
80-244 Gdańsk
tel. 58 350 28 80

www.klinikabocian.pl

Klinika Bocian w Białymstoku

ul. Akademicka 26
15-267 Białystok
tel. 85 744 77 00

www.klinikabocian.pl