20 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Żołnierze WOT będą szkolić leśników z taktyki i strzelania z broni długiej

KrajŻołnierze WOT będą szkolić leśników z taktyki i strzelania z broni długiej

Przeprowadzenie przeszkolenia wojskowego dla kilku tysięcy leśników przewiduje porozumienie, które w środę w Plaskoszu koło Tucholi (Kujawsko-pomorskie) podpisali dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła i dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

reklama

“To bardzo ważna inicjatywa. Lasy Państwowe to pierwszy tak duży ogólnopolski partner, z którym jako WOT podpisujemy na poziomie centralnym porozumienie, które w dużej mierze normuje zasady współdziałania w terenie, ale również kwestie działania obronnego pracowników Lasów Państwowych i funkcjonariuszy Straży Leśnej. Celem jest, aby wspólnie przygotować się do obrony państwa” – powiedział gen. broni Kukuła.

Dowódca WOT zaznaczył, że podpisanie porozumienia wieńczy wielomiesięczne starania, ale również już wieloletnie działania praktyczne realizowane na niższych szczeblach.

reklama

“Chciałbym podkreślić, że z punktu widzenia WOT jest to wydarzenie istotnie co najmniej z trzech powodów. Pierwsze to o znaczeniu strategicznym – musimy budować państwo silne i odporne. Dzisiejsze czasy pokazują, że jesteśmy w stanie to uczynić tylko i wyłącznie współdziałając, dlatego łączymy wysiłki z Lasami Państwowymi i pomnażamy wzajemnie swoje zdolności. Drugi wymiar sprowadzę do wymiaru operacyjnego – lasy są terenem prowadzenia konfliktów zbrojnych. Tereny lesiste, tereny zielone to obszary, nad których musimy mieć kontrolę i do prowadzenia walki, na których musimy być przygotowani” – podkreśli dowódca WOT.

Zdaniem generała, trzeci wymiar to aspekt szkoleniowy, związany z przygotowaniem do potencjalnych działań, a Lasy Państwowe dysponują znakomitym kapałem ludzkim.

“Staramy się wnieść tutaj jako WOT wartość dodaną poprzez szkolenie, które uczyni ich silniejszymi z punktu widzenia ewentualnej obrony państwa” – dodał gen. broni Kukuła.

reklama

Dyrektor Kubica zwrócił uwagę, że współpraca leśników z wojskiem sięga okresu przedwojennego. W 1933 r. pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych Adam Loret zawarł z ministrem spraw wojskowych gen. dyw. Tadeuszem Kasprzyckim porozumienie o przysposobieniu wojskowym leśników.

“Szkolenie ma duże znaczenie. To podniesie nasze kompetencje na wyższy poziom. Zdajemy sobie sprawę jaka jest sytuacja na Ukrainie, nie wiem co będziemy dalej. Jesteśmy grupą zawodową bardzo czynnie zaangażowaną w te szkolenia. Szkolimy się, współpracujemy dla dobra naszej ojczyzny, dla dobra nas wszystkich” – mówił Kubica.

W Plaskoszu koło Tucholi obecnie odbywa się cykl szkoleń dla leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, prowadzony przez żołnierzy Centrum Szkolenia WOT i 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę OT. Każde ze szkoleń trwa pięć dni, obejmuje m.in. taktykę, strzelanie z broni długiej i krótkiej, topografię, udzielanie pierwszej pomocy.

Gen. broni Kukuła zapowiedział, że w tym roku na terenie toruńskiej RDLP obędzie się ponad 20 szkoleń dla leśników, a podobne kursy obędą się również w innych częściach kraju tak, aby kilka tysięcy pracowników Lasów Państwowych zdobyło nowe kompetencje.

źródło; PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia