14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

19 samorządów z dofinansowaniem nowych aut dla strażaków

Olsztyn19 samorządów z dofinansowaniem nowych aut dla strażaków
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Dziewiętnaście samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymało dofinansowanie na zakup samochodów gaśniczych dla drużyn strażaków-ochotników. „Działalność ochotniczych straży pożarnych to najlepszy dowód społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział wiceminister MSWiA Błażej Poboży.

reklama

W środę, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, przedstawiciele 19 samorządów i ochotniczych straży pożarnych z województwa warmińsko-mazurskiego odebrało promesy na zakup wozów strażackich. Samorządy otrzymały połowę pieniędzy potrzebnych na zakup aut. Wśród tych, którzy otrzymali dofinansowanie na kupno wozów strażackich, były m.in. gmina Ostróda, Barczewo, Bogdany koło Ełku, Iława, Iłowo czy Dobre Miasto.

Czeki wręczał strażakom i samorządowcom m.in. wiceminister MSWiA Błażej Poboży, który podkreślił, że działalność strażaków-ochotników to najlepszy dowód społeczeństwa obywatelskiego. „Ale by strażacy mogli służyć lokalnej społeczności, potrzebują sprzętu” – zaznaczył Poboży.

Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła unikatową kolekcję bursztynu na przejściu granicznym
reklama

W 2022 roku strażacy-ochotnicy z warmińsko-mazurskiego kupią 19 aut za 13,8 mln zł. Dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie 8,1 mln zł. W ubiegłym roku kupiono 16 aut strażackich za ponad 10 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło 5,6 mln zł.

Wraz z czekami na zakup aut druhowie-emeryci otrzymali zaświadczenia o przyznaniu im świadczenia ratowniczego – to wypłacany do emerytury dodatek, który należy się paniom po skończeniu 60 lat życia i panom po 65 roku życia. Kobiety muszą udokumentować 20 lat wyjazdów ratowniczych w ochotniczych strażach, panowie 25 lat.

reklama

Wiceminister Poboży poinformował, że w kraju wydano już 33 tys. decyzji o świadczeniu ratowniczym, 18 tys emerytowanych ochotników już je otrzymuje. 

Ponad tona śmieci w akcji "Książka za worek śmieci" w Olsztynie

źródło: PAP, fot. UW

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×