Na dzisiejszej konferencji prasowej przed olsztyńskim Urzędem Miasta członkowie i członkinie Razem w Olsztynie zaapelowali do Radnych Miasta o nie wygaszanie Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego na najbliższej Sesji Rady Miasta.
OBO to od lat lokalne święto demokracji. W tym roku przypada 10 rocznica uruchomienia Budżetu Obywatelskiego. W zeszłorocznej edycji udział wzięło ponad 13,6 tys. osób. Będzie wielką stratą dla Olsztyna i naszej lokalnej demokracji uczestniczącej zrezygnowanie z tak ogromnej aktywności mieszkańców i mieszkanek miasta. W konferencji prasowej udział wzięli: Bartosz Grucela, Członek Zarządu Krajowego partii Razem, Małgorzata Matuszewska-Boruc, członkini Zarządu Okręgu, Mateusz Rostkowski, członek Zarządu Okręgu.
– W 10 rocznicę utworzenia Budżetu Obywatelskiego Prezydent Grzymowicz postanowił zrobić mieszkańcom prezent i zawiesić Budżet na ten rok – mówił Bartosz Grucela – Prezydent już w ciągu ostatnich dwóch lat z niechęcią patrzył na OBO, dowodem tego niezrealizowane lub niedokończone w roku ubiegłym projekty OBO na łączną kwotę ok 2 milionów złotych. W tym projekt, którego ja byłem autorem – Światła na Kormorana. Miały być nowe latarnie na Osiedlu Kormoran i wreszcie pierwszy etap realizacji alejki spacerowej, a mimo zwycięstwa w głosowaniu, mimo głosów mieszkańców tego projektu nadal nie ma zrealizowanego. Teraz przy zawieszeniu OBO jest to całkowite zlekceważenie demokratycznego głosu mieszkańców Osiedla. Nawet przy ponownej kalkulacji budżetu, mimo starań pracowników ZDZIT nie ma tego w planie. To krótkowzroczne łapanie oszczędności. Bo czym jest 6,5 miliona złotych w budżecie naszego miasta. To drobna kwota wobec budżetu, która nie wpływają w znaczący sposób na budżet miasta. Dla Prezydent to pozbycie się problemu.
Mateusz Rostkowski przypomniał, że Budżety Obywatelskie istnieją w wielu innych miejscach w kraju i nie są wygaszane. Tylko Olsztyn podejmuje taką nierozważną decyzję. -Dzięki wymyślonemu w Porto Alegre budżecie partycypacyjnym mogło powstać projekty obywateli mogły powstać tysiące projektów na calym świecie. W Polsce także mamy wiele interesujących propozycji – takich jak pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina, Pływająca „Sauna Wisła”w Warszawie, czy RAP Festiwal w Olsztynie lub projekt miejskiej kastracji kotów czy Ekomaty na Osiedlu Pojezierze. Tych projektów, tej inicjatywy mieszkańców by nie było gdyby nie Budżet Obywatelski, dlatego nie można jej wygaszać.
– Dziwi nas brak konsultacji przed podjęciem decyzji – powiedziała Małgorzata Matuszewska-Boruc. Taka decyzja, zanim poddana głosowaniu, powinna być szeroko konsultowana z Radami Osiedli, Organizacjami pozarządowymi, członkami Rad działających przy Prezydencie Olsztyna i Radzie Miasta. Nic takiego się nie zadziało. Dlatego przygotowaliśmy apel do Radnych Miasta o nie głosowanie za tą uchwałą podczas najbliższej Sesji Rady Miasta. Apelujemy, o odroczenie głosowania celem przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami, zasięgnięcia opinii Rad Osiedli odnośnie Budżetu Obywatelskiego. Jego zawieszenie to droga na skróty. Od rajców miejskich, władz miasta oczekujemy zdecydowanie większej dalekowzroczności w podejmowaniu decyzji dotyczących życia mieszkańców.
zobacz również: Biuro w domu, czyli jak przygotować się do pracy zdalnej