16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Wykonawcy Uranii i linii tramwajowej chcą więcej pieniędzy

OlsztynWykonawcy Uranii i linii tramwajowej chcą więcej pieniędzy

Wykonawcy Uranii i linii tramwajowej chcą aneksować podpisane umowy z uwagi na wciąż rosnące ceny materiałów i koszty pracy – donosi Gazeta Wyborcza.

reklama

Wykonawcy oczekują więcej pieniędzy

Inwestycje długofalowe, szczególnie kontrakty budowlane, wymagające dłuższego czasu realizacji, są nadzwyczaj zależne od inflacji. A ta, jak wiadomo, nie jest ostatnio łaskawa.

Drożeją materiały budowlane, wzrastają ceny paliw, a więc i transportu, energii elektrycznej i koszty pracy. Wielu Ukraińców, zatrudnionych na budowach, wróciło do swojej ojczyzny, brakuje więc rąk do pracy.

reklama

Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna, potwierdza, że inwestorzy zgłaszają te problemy i oczekują renegocjacji warunków podpisanych umów. Zaznacza jednak, że przed rozważeniem takich wniosków, ratusz uważnie przyjrzy się konkretnym danym i obliczeniom, na podstawie których dokona oceny sytuacji i kosztów.

Istnieje możliwość renegocjacji kontraktów

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych dopuszcza możliwość renegocjacji kontraktów z uwagi na inflację i wojnę w Ukrainie, tak aby wykonawcy nie musieli dokładać do inwestycji.

Prezydent Piotr Grzymowicz mówi, że miasto nie zna jeszcze konkretnych kwot, po ich określeniu przedstawi je Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej.

reklama

Skąd wziąć na to pieniądze?

W przypadku inwestycji w nową linię tramwajową istnieje możliwość uzyskania środków na aneksowanie kontraktu, wartego 527 milionów złotych, z funduszu Polska Wschodnia.

W przypadku Uranii takiej opcji nie ma – jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego, który nie zakłada zwiększenia tych kosztów. To oznacza, że musiałoby je pokryć miasto, którego budżet nie jest nieograniczony. Podpisana umowa opiewa na 190,4 miliona złotych, z czego Unia Europejska współfinansuje 131,5 miliona złotych.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
26 kwietnia 2022 13:43

Problemem nie jest inflacja, która “nie jest ostatnio łaskawa”, tylko nieudolny rząd, który do niej dopuścił i nie potrafi sobie z tym poradzić. Druga sprawa, to główny naczelnik taboru, pierwszy tramwajarz i honorowy motorniczy Olsztyna roztrwoni cały budżet na swoje wagoniki. Już wydał majątek na dziurę w ziemi, teraz będzie do niej dokładać.

Polecane
Ogłoszenia