4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Przyszłość miejskiej energii: wizje i strategie na Smart City Forum

WiadomościPrzyszłość miejskiej energii: wizje i strategie na Smart City Forum

Warszawa od 20 do 21 listopada ponownie stała się centrum debaty dotyczącej przyszłości i rozwoju miast w dobie nowoczesnych technologii. Odbyło się to w ramach kolejnej, 17. edycji Smart City Forum gromadzącej prelegentów z wielu sektorów, w tym samorządowców, przedstawicieli biznesu oraz ekspertów w dziedzinie inteligentnych rozwiązań miejskich.

Podczas dwudniowych obrad szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom efektywności energetycznej, bezpieczeństwa cyfrowego, mobilności, ekologii transportu oraz zrównoważonego rozwoju. W panelach dyskusyjnych udział wzięli samorządowcy, wśród których znalazł się Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Jego obecność na forum podkreśla wagę, jaką miasto Olsztyn przykłada do idei Smart City.

W panelu dyskusyjnym „Energia w inteligentnym mieście” oprócz prezydenta Olsztyna udział wzięli przedstawiciele Gliwic, Gdańska oraz Polskiej Grupy Biogazowej. Podczas debaty poruszono temat transformacji ciepła systemowego, partnerstwa publiczno-prywatnego i alternatywnych źródeł energii, takich jak wykorzystanie wody w energetyce.

Prezydent Grzymowicz podkreślił, że tematyka spalania odpadów i energii odnawialnej jest dla Olsztyna doskonale znana: „To niezwykle istotna problematyka, o czym w naszym mieście doskonale wiemy. Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. To zadanie, które jest postrzegane jako jedno z najważniejszych i największych tego typu w naszym kraju. I domyka gospodarkę obiegu zamkniętego”.

Smart City Forum od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Wydarzenie to stanowi platformę wymiany doświadczeń oraz promocji innowacyjnych projektów, które przyczyniają się do poprawy jakości życia w miejskiej przestrzeni.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Inżynier Karwowski
22 listopada 2023 11:40

Do 31 stycznia 2026 r. Komisja Europejska ma przedłożyć sprawozdanie w sprawie włączenia spalarni komunalnych do systemu ETS. Miałoby to nastąpić od 2028 r., z możliwością rezygnacji najpóźniej do 2030 r. Olsztyńska spalarnia ma spalać około 100 tysięcy ton rocznie więc może zostać włączona do ETS. Jest też kwestia opodatkowania 8% VATem produkcji energii uzyskanej ze spalania odpadów. Jeżeli ktoś liczy, że energia uzyskana ze spalania odpadów będzie tania to może się przeliczyć.

Marek fachura
22 listopada 2023 16:16

Jaki obieg zamknięty? Przecież system odpadowy w Olsztynie jest jak za króla ćwieczka. Byle jak zbiórka u źródła, jeden PSZOK, potem suszenie tego śmieciowego chłamu, a w przyszłości spalanie w prywatnej spalarni. Gdzie tu obieg zamknięty?

Polecane