13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

GiżyckoRuszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W poniedziałek, po zimowej przerwie, otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Oddano też do użytku wyremontowany Kanał Piękna Góra, który łączy – popularne wśród żeglarzy i motorowodniaków – jeziora Tajty i Kisajno.

reklama

Kanał Piękna Góra został za ponad 3 mln zł udrożniony, przebudowano umocnienia brzegowe na odcinku 140 m. Udrożniono też odcinek zatoki jeziora Tajty przed kanałem. Poprawi to bezpieczeństwa żeglugi między Kisajnem a Niegocinem i zapewni właściwe parametry tej drogi wodnej.

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas poniedziałkowego briefingu w Pięknej Górze ocenił, że zakończenie tej inwestycji to bardzo dobra wiadomość na rozpoczęcie sezonu żeglugowego.

reklama

Jak przypomniał, skala zaniedbań związanych z wieloletnim brakiem remontów mazurskich kanałów była tak duża, że z części z nich nie można było w pełni korzystać. Podkreślał, że inwestycje podnoszą bezpieczeństwo turystów wypoczywających na jeziorach. Zauważył, że w najbliższych miesiącach w wielu miejscach Mazur będzie widać pracowników, którzy modernizują śluzy, kanały czy mariny.

„Czas najwyższy, żeby Wody Polskie na stałe założyły tutaj wielki plac budowy i tak na poważnie rozpoczęły wieloletnie inwestycje w gospodarkę wodną, turystykę, żeglarstwo” – stwierdził wiceminister.

Podpisano umowę na remont mazurskiej śluzy
reklama

Według prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy realizowane i planowane inwestycje zmieniają obraz Mazur. Na początku roku zakończył się kompleksowy remont Kanału Tałckiego, który kosztował ponad 27 mln zł. Ogłoszono już przetarg na remont śluzy i jazu w Karwiku. W maju planowane jest ogłoszenie przetargu na remont Kanału Giżyckiego i śluzy Guzianka I.

Daca przypomniał, że Wody Polskie kolejny sezon z rzędu nie będą pobierały opłat za śluzowanie. Przeprosił wodniaków za możliwe utrudnienia na kanałach Mioduńskim, Szymońskim i Węgorzewskim oraz Węgorapie, na których trwają prace remontowe. Pomimo tych prac, będą one otwarte dla ruchu przez cały sezon.

Od poniedziałku – wraz z otwarciem dla żeglugi szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – został uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Składa się on z sieci 17 masztów. Przed rozpoczęciem sezonu Wody Polskie oznakowały cały szlak żeglowny; ustawiono 450 boi i 85 znaków brzegowych.

Podpisano umowę na remont mazurskiej śluzy

Szlaki żeglowne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 km. Poza głównym szlakiem Pisz – Węgorzewo, są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty – Ryn, jezioro Kisajno – jezioro Niegocin i jezioro Mamry – Święcajty.

Jak podawały Wody Polskie, podczas poprzedniego sezonu – od maja do października – przez śluzy Guzianka I i Guzianka II przeprawiło się blisko 20 tys. jednostek pływających.

Inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, wraz z zakończoną budową śluzy Guzianka II i planowanym remontem śluzy Guzianka I, realizowane są przez Wody Polskie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020; współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama