W sobotę 23 kwietnia 2022 r. w Olsztynie odbył się Dzień Ziemi. Od 10:00 do 14:00 w kreatywnych warsztatach przyrodniczych i grze terenowej na zielonych tarasach za CEIK-iem wzięło udział około 400 osób. Przyszli goście z Ukrainy, wielopokoleniowe rodziny, dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych.
Olsztyn świętował Światowy Dzień Ziemi 23 kwietnia w sobotę w Parku Jakubowo (ul. Parkowa 1, za CEIK-iem). Było przyrodniczo, aktywnie, kwieciście i na świeżym powietrzu.
W warsztatach wzięło udział około 400 osób. Stoiska warsztatowe były tłumnie oblegane:
- warsztat lepienia „Bomb Kwietnych” (tworzono kulki z nasionami łąki kwietnej, pakowane w jutowe woreczki)
- do lasu zapraszała rodzinna gra terenowa
- powstało wiele ekodomków dla owadów z elementami recyclingu
- wśród najmłodszych popularnością cieszył się warsztat „kwiatoumilaczy” (wysiewanie własnej łąki kwietnej do metalowej puszki)
- popularnością cieszyła się stacja z degustacją dzikiego pesto z podagrycznika pospolitego.
Udział w warsztatach był bezpłatny i otwarty.
Goście chętnie korzystali z hamaków i leżaków do sobotniego relaksu.
– Wydarzenie potwierdziło, że Olsztyn potrzebuje wydarzeń skierowanych do rodzin z dziećmi, w bezpiecznej przestrzeni, z przyrodniczym motywem, bez głośnej muzyki. Frekwencja była zaskakująco wysoka jak na pochmurny weekend i kameralny charakter spotkania. Pięć namiotów z warsztatami zachęciło do przyjścia wiele rodzin, przyszło około 400 osób. Starsi mieszkańcy Olsztyna z rozrzewnieniem wspominali dawne czasy, gdy na zielonych tarasach działała kawiarniach, odbywały się potańcówki. Nam udało się choć na chwilę przywrócić tamten klimat. Pachniało pyszną kawą, były zapełnione hamaki, rodzice mieli swoje pochiechy w polu widzenia – podsumowuje Gabriela Klimowicz z Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice.
Spotkanie zainicjowało również prace nad budową ogrodu społecznego w miejscu spotkania.*
Dzięki obecności palarni kawy – Kofikada Coffee Roastery – wydarzenia uzyskało kawiarniany klimat. Przyszło wiele osób z własnym kubkiem na kawę, do czego zachecaliśmy. To sposób na wspieranie postaw „less waste” – ograniczających produkcję odpadów.
Organizatorami spotkania były: Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice,Fundacja Warsztat Zmiany, Fundacja Ziemiolubni, Fundacja Uwolniona Edukacja Rozkwitalnia, Bomby Kwietne, Biuro Dzielnicy Zatorze. Namioty użyczyło Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych.
*Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu grantowego „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021.
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/2A6wYUPib.