Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zatrudnił dwunastu pracowników naukowych ukraińskich uczelni. Wraz z rodzinami znaleźli także zakwaterowanie: sześć rodzin w domach studenckich fundacji ŻAK, jedna rodzina w mieszkaniu należącym do UWM, jedna w ZP-D Bałcyny.
Ukraińscy wykładowcy prowadzą zajęcia ze studentami na Wydziałach Geoinżynierii, Prawa i Administracji czy Nauk Ekonomicznych. Jest to dla nich wyzwanie, ale też możliwość przetrwania wojny w bezpiecznych warunkach i zapewnienia bytu swoim rodzinom.
Wykładowcy ukraińskich uczelni znaleźli pracę na UWM
Oksana Łozińska z Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie prowadzi zajęcia z zakresu kultury języka polskiego. Z Ukrainy przybyła z dwojgiem małych dzieci, jej mąż pozostał walczyć w obronie ojczyzny. Przyznaje, że płakała od pierwszego dnia wojny, prawie nie spała. Przyjazd do Polski pomógł jej zacząć „po trochu odnawiać się”, jak mówi.
Krystyna Stelmach ze Lwowa prowadzi na UWM zajęcia z literaturoznawstwa i kulturoznawstwa.
Jej życie również uległo dramatycznej zmianie. Jak mówi, po wydarzeniach w Buczy cała jej wiedza naukowa wydawała jej się bezsensowna. Przyznaje, że czuje się bezradna. Dostrzega jednak także inne, bardziej ludzkie oblicze wojny.
– Polacy, jesteście wspaniali. To wszystko doceniamy i to jest jakaś inna twarz tej wojny, która pokazała nam ogromną ludzkość i ogromne ciepło od nieznajomych – powiedziała.
Osoby zaprzyjaźnione
– To są osoby, które są z nami zaprzyjaźnione, czyli właściwie mógłbym powiedzieć: współpracownicy z różnych uczelni na terenie Ukrainy, w tym również z Mariupola – mówi Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Jerzy Przyborowski.
Również studenci są zadowoleni z nowej kadry.
– Możemy się dowiedzieć czegoś, czego, mam wrażenie, nie dowiemy się na przykład z naszymi polskimi doktorami, magistrami i tak dalej tego przedmiotu – mówi jeden z nich.
Na uczelni studiują osoby z Ukrainy
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiują 33 osoby z Ukrainy na kierunkach: administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia rosyjska, ekonomia, gastronomia, sztuka kulinarna, kierunek lekarski, informatyka, lingwistyka w biznesie, stosunki międzynarodowe, prawo, medycyna weterynaryjna, zarządzanie, a także politologia na studiach wspólnych z Uniwersytetem „Politechnika Lwowska”. Wszystkie zajęcia są prowadzone w języku polskim.
Rzecznik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Łukasz Staniszewski, informuje, że uczelnia czeka na zarządzenie regulujące kwestie przenoszenia na studia z uczelni ukraińskich, natomiast nie przewiduje preferencyjnych zasad przy rekrutacji. Obecnie studenci z Ukrainy nie korzystają ze specjalnych stypendiów.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski pomaga na kilka sposobów
Poza zatrudnieniem i zakwaterowaniem dwunastu pracowników naukowych i ich rodzin, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oferuje także wsparcie innego typu.
W porozumieniu z Urzędem Wojewódzkim zdecydował się udostępnić dawny dom studencki „Bratniak”, zlokalizowany przy ulicy Żołnierskiej w Olsztynie, na potrzeby uchodźców. W budynku jest 480 miejsc.
Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM przeprowadzała zbiórki artykułów pierwszej potrzeby, które zostały przetransportowane na teren Ukrainy lub przekazane miejscowym potrzebującym, oraz zbiórki pieniężne na zakup artykułów pomocy humanitarnej.
Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców 21 marca uruchomiło dla 40 Ukraińców dwa bezpłatne, 30-godzinne kursy języka polskiego na poziomie początkującym, ponadto takie zajęcia prowadzą także pracownicy UWM w ramach wolontariatu poza uczelnią.
Biuro Współpracy Międzynarodowej wystąpiło do NAWA z wnioskiem o przyznanie 24 stypendiów oraz pokrycie kosztów nauczania języka polskiego w ramach programu „Solidarni z Ukrainą”.
Wydział Sztuki przeznacza dochód z prowadzonego cyklu „Make Art, Not War” na pomoc Ukrainie.
Akademickie Centrum Kultury dwa razy w tygodniu organizuje zajęcia w otworzonej dla dzieci z Ukrainy świetlicy.
Wolontariusze Wydziału Humanistycznego i Wydziału Nauk Społecznych proponują pomoc psychologiczną i pedagogiczną dzieciom w Rybakach, Łańsku, Gryźlinach i Ostródzie.
Uczelnia uruchomiła też e-mail pomocowy: ukraina@uwm.edu.pl.
źródło: TVP/UWM
Czy będą wykładali mordy na Polakach przez UPA i OUN?
„Otworzone” ? Język polska trudna język