12 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024
reklama

Na Welem zaobserwowano pierwszy raz pliszkę cytrynową

WiadomościNa Welem zaobserwowano pierwszy raz pliszkę cytrynową

W rejonie Koszelewek, zlokalizowanym w województwie warmińsko-mazurskim, zaobserwowano pliszkę cytrynową, gatunku ptaka, który nigdy wcześniej nie pojawiał się na owych terenach. Informację przekazał Weleński Park Krajobrazowy. W Polsce pierwsze lęgi pliszek cytrynowych zaobserwowano 28 lat temu.

reklama

Samiec tego gatunku sfotografowano w szacie godowej na terenie użytku ekologicznego w Koszelewki. Ta pliszka jest nowym gatunkiem na terenie parku krajobrazowego.

Marcin Modrzewski z Welskiego PK oznajmił, że zaobserwowanie pliszki cytrynowej było przypadkowe. “Chciałem zrobić fotografię bataliona, siedzącego na podmokłej łące, a w drodze powrotnej zobaczyłem pliszkę cytrynową. Tak powstało to zdjęcie” – powiedział.

reklama

Samiec tego gatunku zachwyca jaskrawą żółcią na głowie, piersi i spodzie ciała, która w ujawnia się na tle zielonych traw.

Pliszkę dostrzeżono na terenie ekologicznym, obejmującym zmeliorowane torfowisko niskie. Tereny te, które kiedyś były wycinane w celu wydobywania torfu, obecnie są zalane wodą i są naturalnym środowiskiem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Jest to idealne miejsce dla pliszki cytrynowej, która preferuje tereny podmokłe, mokradła, łąki z wodą i osiedla się tuż przy zbiornikach wodnych. Dlatego przyrodnicy z Weleńskiego PK mają nadzieję, że w przyszłości uda im się zaobserwować na swoim terenie również gniazdujące pary tych ptaków.

reklama

Pliszka cytrynowa (Motacilla citreola) to ptak wędrowny, występujący w Azji, który stopniowo rozszerza swój zasięg na Zachód. W Polsce pierwsze lęgi tego gatunku zaobserwowano w 1994 roku w okolicach Zatoki Puckiej. Uważa się, że jest to skrajnie nieliczny ptak lęgowy.

Park krajobrazowy Weleński powstał w 1995 roku, by chronić krajobraz i przyrodę środkowego odcinka doliny rzeki Wel, największego lewobrzeżnego dopływu Drwęcy. Znajduje się na południowo-zachodnim skraju województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie dwóch powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia