13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Na Welem zaobserwowano pierwszy raz pliszkę cytrynową

WiadomościNa Welem zaobserwowano pierwszy raz pliszkę cytrynową
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W okolicach Koszelewek (woj. warmińsko-mazurskie) pojawiła się pliszka cytrynowa; tego gatunku ptaków nigdy wcześniej nie obserwowano na tych terenach – poinformował Welski Park Krajobrazowy. W Polsce pierwsze lęgi tych pliszek stwierdzono przed 28 laty.

reklama

Samca pliszki cytrynowej w szacie godowej sfotografowano na terenie użytku ekologicznego Koszelewki. Jest to nowy gatunek w tym parku krajobrazowym.

Marcin Modrzewski z Welskiego PK powiedział, że pliszkę cytrynową udało mu się zaobserwować trochę przypadkowo. „Chciałem sfotografować siedzącego na podmokłej łące bataliona (wędrowny ptak z rodziny bekasowatych). W drodze powrotnej pokazała się też pliszka cytrynowa. Stąd to zdjęcie” – relacjonował.

reklama

Według niego samiec tego gatunku robi wrażenie jaskrawą barwą żółtej głowy, piersi i spodu ciała, która od razu rzuca się w oczy na tle zielonych traw.

Zdekoncentrował się przez trwające właśnie gody? Łoś wpadł do studni

Pliszkę zaobserwowano na ekologicznym terenie obejmującym kompleks zmeliorowanego torfowiska niskiego. Miejsca, w których kiedyś wydobywano torf, obecnie są wypełnione wodą i stanowią siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

reklama

To idealne miejsce dla pliszki cytrynowej, która preferuje tereny podmokłe, mokradła, zabagnione łąki i sąsiedztwo zbiorników wodnych. Dlatego przyrodnicy z Welskiego PK liczą, że w przyszłości uda się im zaobserwować na swoim terenie również gniazdującą parę tych ptaków.

Pliszka cytrynowa (Motacilla citreola) jest ptakiem wędrownym występującym w Azji, który stopniowo poszerza swój zasięg na zachód. W Polsce pierwsze lęgi tego gatunku zaobserwowano w 1994 r. w okolicach Zatoki Puckiej; jest uważana za skrajnie nielicznego ptaka lęgowego.

Welski Park Krajobrazowy utworzony został w 1995 r. dla ochrony krajobrazu i przyrody środkowego odcinka doliny rzeki Wel, największego lewobrzeżnego dopływu Drwęcy. Położony jest na południowo-zachodnim skraju woj. warmińsko-mazurskiego, na terenie dwóch powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego.

Groźne drapieżniki grasują pod Olsztynem. To wataha... szakali

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama