13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Już 16 ofiar śmiertelnych zatrucia tym produktem ze Śląska

KrajJuż 16 ofiar śmiertelnych zatrucia tym produktem ze Śląska
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prawie 91 proc. denaturatu z partii produkcyjnej, zawierającej toksyczny metanol, zostało zabezpieczonych w magazynie producenta i nie trafiło do obrotu – poinformował w czwartek małopolski sanepid. Od 22 marca substancją zatruły się 23 osoby z województw śląskiego i łódzkiego.

reklama

W czwartek Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu poinformował o 16. śmiertelnej ofierze serii zatruć alkoholem metylowym, znajdującym się – według ustaleń służb sanitarnych – w denaturacie dostępnym w sklepach. W ubiegłym tygodniu wstrzymano handel tym preparatem.

Dotychczas śledczy ustalili jednego producenta denaturatu – firmę z Małopolski. Jak przekazał w czwartek Piotr Pokrzywa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, na terenie Krakowa znajduje się wyłącznie biuro spółki i to jest adres rejestracyjny firmy. Produkcja, dystrybucja i magazynowanie produktów odbywa się w województwie świętokrzyskim.

Celebrowały nowy rok szkolny z alkoholem. 16-latki wybrały sobie miejsce tuż pod oknami Straży Miejskiej
reklama

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie przeprowadził kontrolę w siedzibie spółki 11 kwietnia i po zapoznaniu się m.in. ze sprawozdaniami z badań z 11 kwietnia, sporządzonymi przez dział laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, nakazał wycofać z obrotu denaturat. Chodzi o produkt o nazwie „Denaturat alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny” w opakowaniach o pojemności 500 ml, z partii oznaczonej datą „02.03.2022 r.”. Była to decyzja o rygorze natychmiastowej wykonalności.

„Wszyscy odbiorcy zostali powiadomieni o zakazie sprzedaży produktów z tej partii. Cały czas trwa procedura wycofywania” – zaznaczył Piotr Pokrzywa. Służby sanitarne badają próbki denaturatu.

reklama

Śledztwa w sprawie prowadzi kilka prokuratur, na terenie których doszło do zatruć i zgonów. Zawartość metanolu w tym denaturacie przekraczała 70 proc.

Denaturat nie jest przeznaczony do spożycia. Zawiera barwniki, substancje pomocnicze i środki skażające, w tym metanol, który jest silną trucizną. Picie lub wdychanie metanolu grozi śmiercią lub poważnym kalectwem. Spożycie 8–10 gramów powoduje ślepotę, a 12–20 gramów śmierć.

Mężczyzna sam zadzwonił na policję, informując, że pobił żonę

Produkt ten ze względu na niską cenę i zawartość alkoholu bywa kupowany właśnie w celu spożycia. Alkohol metylowy nie różni się smakiem ani zapachem od alkoholu etylowego, znajdującego się w wódce czy piwie.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama