fbpx
6 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Już 16 ofiar śmiertelnych zatrucia tym produktem ze Śląska

KrajJuż 16 ofiar śmiertelnych zatrucia tym produktem ze Śląska

Funkcjonariusze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu ogłosili o 16 śmiertelnych ofiarach spożycia denaturatu z zawartością trującego metanolu, który według ustaleń służb sanitarnych, znajdował się w denaturacie dostępnym w sklepach. Od 22 marca 23 osoby z województw śląskiego oraz łódzkiego zatruły się denaturatem.

reklama

Z danych opublikowanych przez małopolski sanepid wynika, że prawie 91 procent denaturatu z partii fabrycznej, zawierającej toksyczny metanol, zostało zabezpieczonych w magazynie producenta i nie trafiło na rynek.

Zgodnie z ustaleniami prowadzonych w sprawie śledztw, jedynym producentem denaturatu jest firma z Małopolski. Na terenie Krakowa znajduje się jedynie biuro spółki i to jest adres rejestracyjny firmy. Produkcja, dystrybucja oraz magazynowanie produktów ma miejsce w województwie świętokrzyskim.

reklama

Kontrola przeprowadzona 11 kwietnia przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie, po zapoznaniu się ze sprawozdaniami z badań z wykonanymi przez dział laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, nakazał wycofać z obrotu denaturat. Produkt o nazwie “Denaturat alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny” w opakowaniach o pojemności 500 ml, z partii oznaczonej datą “02.03.2022 r.” został wycofany z obrotu. Wszyscy odbiorcy zostali poinformowani o zakazie sprzedaży produktów z tej partii, a cały czas trwa procedura wycofywania. Służby sanitarne badają próbki denaturatu, a kilka prokuratur prowadzi śledztwa w tej sprawie.

Denaturat nie jest przeznaczony do spożycia i zawiera składniki takie jak barwniki, substancje pomocnicze i skażające, w tym silnie trujący metanol. Spożycie tego alkoholu grozi śmiercią lub poważnym kalectwem. Alkohol metylowy nie różni się smakiem ani zapachem od alkoholu etylowego, znajdującego się w wódce czy piwie, co powoduje, iż ze względu na niską cenę i zawartość alkoholu bywa kupowany właśnie w celu spożycia. Spożycie 8–10 gramów alkoholu metylowego powoduje ślepotę, a 12–20 gramów śmierć.

reklama

Źródło: PAP

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
A Ja myślę że...
18 kwietnia 2022 20:33

Kto piję truciznę ten może się zatruć śmiertelnie. Po co te prokuratorskie dochodzienia.

Polecane
Ogłoszenia