5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Jak wybrać odpowiednią firmę windykacyjną w Olsztynie?

Materiał partneraJak wybrać odpowiednią firmę windykacyjną w Olsztynie?

Firma firmie nierówna, również w zakresie windykacji. Chociaż kwestia nieterminowej spłaty długów jest powszechnym problemem w naszym kraju, to mało kto wie, jak skutecznie odzyskiwać swoje należności. Z pomocą przychodzą więc agencje i kancelarie windykacyjne. W Olsztynie mamy duży wybór tego typu podmiotów, jednak nie każdy z nich oferuje usługi, które są efektywne i kompleksowe. Czym kierować się przy wyborze windykatora? Czyja pomoc daje więcej możliwości – agencji czy prawnika?

reklama

Agencja windykacyjna – zrobi to, czego nie chcesz robić sam

Pierwszym rodzajem podmiotów, które oferują usługi odzyskiwania długów, są agencje windykacyjne. To firmy, które zapewniają przede wszystkim realizację pierwszego etapu windykacji, czyli tzw. windykację przedsądową, określaną mianem polubownej i miękkiej.

reklama

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że firmy windykacyjne nie mają żadnych szczególnych uprawnień. Ich główna rola to prowadzenie negocjacji między stronami. Agencja nie może stosować żadnych legalnych form przymusu zmierzających do ściągania należności od dłużnika. Przymusowa egzekucja długów jest w tym przypadku działaniem bezprawnym, gdyż tego typu podmioty nie są organami egzekucyjnymi. Nie mają kompetencji do podejmowania działań wymuszających spełnienie świadczenia przez dłużnika. Poza tym nie ponoszą odpowiedzialności za swoje działania (brak ubezpieczenia OC).

Agencje robią wyłącznie to, co wierzyciel mógłby wykonać samodzielnie: kontaktują się z dłużnikiem, wysyłają żądania zapłaty. W ostateczności, kiedy ich usługi nie przynoszą żadnych efektów, to i tak przekazują sprawę radcy prawnemu lub adwokatowi.

Kancelaria prawna – zaoferuje więcej i doprowadzi sprawę do końca

reklama

Druga opcja to kancelaria windykacyjna. Tutaj zyskujemy znacznie większe pole manewru, gdyż podejmowanie przez prawników działania mają charakter kompleksowy. Kancelarie zaczynają od postępowania przedsądowego i polubownego, a następnie proponują klientowi reprezentację w sprawie cywilnej i przed komornikiem. 

Prawnik jest więc pełnomocnikiem wierzyciela, a realizowane przez niego czynności są w 100% zgodne z przepisami prawa. Prowadzi negocjacje między stronami, sporządza formalne pisma wzywające do zapłaty, reprezentuje wierzyciela w postępowaniu sądowym, sporządza wniosek egzekucyjny do komornika, a także prowadzi postępowania o wyjawienie majątku dłużnika.

Windykacja w Olsztynie – co wybrać? Podsumowanie

W odniesieniu do miast, w których realizowana jest profesjonalna windykacja Olsztyn, posiada naprawdę bogatą ofertę takich usług. Na szczególną uwagę zasługują kancelarie prawne, które wykonują czynności windykacyjne na terenie całego kraju. Wystarczy zgłoszenie online i udzielenie pełnomocnictwa, co zazwyczaj poprzedza darmowa weryfikacja sprawy.

Wybór jest duży, dlatego nie warto ograniczać się do agencji windykacyjnej, która nie daje gwarancji odzyskania długu. Wiele zależy oczywiście od tego, o jaką kwotę chodzi i czy faktycznie chcemy doprowadzić do odzyskania długu również na drodze sądowej. 

Mimo to trzeba pamiętać, że w ok. 70% przypadków kancelarie windykacyjne doprowadzają do zamknięcia sprawy już na etapie polubownym. Uznaje się, że pieczęć prawnika na ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty daje najlepszy efekt. Informuje dłużnika, że w razie dalszych problemów ze spłatą, sprawa zostanie skierowana do sądu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
marek1
14 kwietnia 2022 15:44

warto się rozejrzeć i samemu nie tracić czasu. ja tak trafiłem na kruk i dobrze zrobiłem bo kase odzyskali raz, dwa w bezpieczny sposób.

Polecane
Ogłoszenia