2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Ujawniono ile zarabia obecnie rektor UWM. Jeszcze więcej niż poprzedni

OlsztynUjawniono ile zarabia obecnie rektor UWM. Jeszcze więcej niż poprzedni

Teoretycznie zarobki rektorów wyższych uczelni są jawne, jednak do tej pory nigdzie nie były one publikowane. Teraz, za prawą posłów opozycji, te informacje zostały podane do publicznej wiadomości.

Opozycja pyta o zarobki rektorów

Pod koniec lutego Katarzyna Labnauer, Marta Wcisło i Maciej Lasek z Koalicji Obywatelskiej złożyli do Ministerstwa Edukacji Narodowej interpelację poselską, w której pytali o wynagrodzenia rektorów publicznych uczelni w Polsce.

W piśmie wyrazili przekonanie, że „publiczna dostępność informacji o wynagrodzeniach rektorów uczelni pozytywnie wpłynie na jakość debaty publicznej w Polsce, dotyczącej wynagrodzeń za pracę osób, które sprawują najważniejsze funkcje w instytucjach odpowiedzialnych za jedno z najważniejszych zadań w naszym kraju – edukację na poziomie akademickim”.

Posłowie pytali o szczegółowe dane, dotyczące miesięcznych zarobków wszystkich rektorów w Polsce obecnej i poprzedniej kadencji, wraz z podaniem innych źródeł dochodów, niewynikających z pełnionej funkcji, ale na które władze uczelni wyraziły zgodę.

MEN nie ujawnia części informacji

W odpowiedzi na interpelację poselską MEN w marcu opublikowało tabelę wynagrodzeń rektorów uczelni publicznych, obejmującą dane z dwóch kadencji: 2020-2024 i 2016-2020. Zestawienie obejmuje 92 podlegające MEN uczelnie, w tym 18 uniwersytetów.

MEN nie ujawnił jednak danych uczelni podlegających Ministerstwu Zdrowia, MSWiA oraz Ministerstwu Sprawiedliwości.

Posłowie zamierzają dopytać o to MEN, w razie potrzeby złożą jeszcze jedną interpelację w tej sprawie.

Maciej Lasek zwraca uwagę na zaskakujące różnice w wynagrodzeniach i ich nieadekwatność w stosunku do prestiżu konkretnych uczelni i ich pozycji w rankingach. Dostrzega brak jasnych kryteriów wynagradzania i potrzebę ich ustandaryzowania.

Wynagrodzenia rektorów w Olsztynie i Elblągu

W przedstawionym przez MEN zestawieniu znalazły się dwie uczelnie z tego regionu.

Pierwsza z nich to Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu.

Rektor obecnej kadencji, dr inż. Jarosław Niedojadło zarabia miesięcznie prawie 23 064 złote, na które składają się: wynagrodzenie zasadnicze, ustalone przez ministra (9 813 złotych), dodatek funkcyjny, ustalony przez ministra (3 000 złotych) oraz dodatek zadaniowy, przyznany automatycznie przez radę uczelni (10 250,40 złotych).

Rektor kadencji 2016-2020, prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk osiągnął miesięcznie wynagrodzenie w kwocie 15 050 złotych (to łączna suma wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i dodatku senackiego, w całości przyznawanego przez ministra).

Druga uczelnia to Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Rektor obecnej kadencji, dr hab. Jerzy Przyborowski otrzymuje łącznie 29 152 złote, w tym: wynagrodzenie zasadnicze, ustalone przez ministra (10 696 złotych), dodatek funkcyjny, ustalony przez ministra (5 500 złotych) oraz dodatek zadaniowy, przyznawany automatycznie przez radę uczelni (12 956 złotych).

Rektor kadencji 2016-2020, prof. dr hab. Ryszard Górecki osiągnął łączne wynagrodzenie w wysokości 24 500 złotych (wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny i dodatek senacki, w całości przyznawane przez ministra).

Ile zarabia rektor uczelni publicznej w Polsce?

Od 12 do 43 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Zróżnicowanie jest bardzo duże i najczęściej wynika z dodatków funkcyjnych i zadaniowych – ten ostatni rektorowi przydziela rada uczelni, bez wiedzy i zgody ministra, zależnie od woli.

Dr Jerzy Przyborowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie umiejscowił się ze swoimi zarobkami (29 152 złote) na 30. pozycji.

Najwyższe wynagrodzenie otrzymuje prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (43 483 złote), najniższe – dr Jan Kuriata, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie (12 174 złote).

źródło: GW

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
babcia
14 kwietnia 2022 23:08

„dodatek zadaniowy, przyznawany automatycznie przez radę uczelni”. Ta część wynagrodzenia jest b. interesującą bo praktycznie jest niczym nieograniczona

Karlajn
25 kwietnia 2022 13:50

A na podwyżki dla pracowników, którzy pracują za najniższą krajową nie mogą znaleźć pieniędzy.

Polecane