13 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

13 osób zmarło na Śląsku po wypiciu tego produktu. Wstrzymano handel

Kraj13 osób zmarło na Śląsku po wypiciu tego produktu. Wstrzymano handel
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

13 osób zmarło w ostatnich dniach w woj. śląskim, a 3 są w ciężkim stanie po spożyciu denaturatu zawierającego toksyczny alkohol metylowy – poinformował w piątek śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik.

reklama

Zdecydował on o całkowitym wstrzymaniu sprzedaży denaturatu w regionie; wszystko wskazuje na to, że trucizna znajduje się w tym produkcie sprzedawanym w legalnym obiegu.

„Apelujemy i przestrzegamy, by pod żadnym pozorem nie spożywać denaturatu. Prowadzimy intensywne czynności mające na celu zidentyfikowanie źródła możliwych zatruć, nasi inspektorzy zabezpieczają próbki, które są następnie badane w laboratorium, ale ze względu na ogromne zagrożenie zdecydowałem o całkowitym wstrzymaniu handlu denaturatem, wycofaniu go z obrotu” – powiedział Grzegorz Hudzik.

reklama

„Według pozyskanych dotąd informacji z wywiadów, denaturat spożywany przez poszkodowanych był zakupiony w oficjalnym obiegu, w sklepach” – dodał.

Ocieplenie klimatu zwiększy ryzyko śmierci nawet o 60 proc.

Przypadki zatruć i zgonów odnotowano w różnych częściach woj. śląskiego, m.in. w Bytomiu, Chorzowie, powiecie kłobuckim i częstochowskim. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policja i prokuratura.

reklama

Metanol jest najprostszym związkiem z grupy alkoholi. Na podstawie wyglądu, smaku i zapachu nie sposób go odróżnić od alkoholu etylowego, znajdującego się w napojach alkoholowych sprzedawanych w celach spożywczych.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×