W Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie) natknięto się na rekordową liczbę nietoperzy hibernujących w tym roku – ponad 800. Liczba ta stale wzrasta z powodu dostosowania kilkudziesięciu piwniczek do potrzeb nietoperzy.
Według inwentaryzacji przeprowadzonej przez pracowników Parku Krajobrazowego, znaleziono łącznie 803 egzemplarze, spośród których najwięcej było mopków zachodnich. Obserwowano też m.in. mroczka pozłocistego, nocka Branta i nocka wąsatka, nocka rudego, nocka Natterera i gacka brunatnego.
Obszar ten zajmuje się ochroną tych zwierząt od ponad 20 lat, a 40 piwniczek zostało już dostosowanych do potrzeb nietoperzy. Liczba zimujących tam nietoperzy stale rośnie, w 2005 r. znaleziono tylko 45 zwierząt, w 2008 r. – 132, a w 2021 r. – 708.
„Zwierzęta te mają właściwość, że jeśli jakieś zimowisko jest dobrze przystosowane do ich potrzeb, to kierują się tam co roku kolejne osobniki. Z tego powodu ich liczba stale wzrasta” – powiedział dyrektor Parku Jaromir Krajewski.
W ramach projektów dofinansowywanych przez UE na potrzeby hibernujących nietoperzy w 2021 r. wyremontowanych zostanie 31 piwniczek i pięć schronów przeciwlotniczych w dawnej kwaterze głównego dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie.
Nietoperze zimują w kryjówkach i zapadają w stan hibernacji, wybierając różnego rodzaju podziemia. Wymagają tam wysokiej wilgotności oraz stabilnej, niskiej temperatury, która nie spada poniżej zera stopni Celsjusza.
W Warmii i Mazurach duże zimowiska nietoperzy można spotkać także w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie oraz w bunkrach z czasów II wojny światowej – w kwaterze Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” koło Gierłoży i w Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.
Nietoperze są całorocznie objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, jest zakaz ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.
źródło: PAP
https://modlinairport.pl/lotnisko/monitoring-nietoperzy
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C80740%2Cmalopolskie-11-gatunkow-nietoperzy-zimuje-w-ojcowskim-parku-narodowym.html
Puszcza Romincka to żaden rekord, nietoperzy jest mnóstwo. Poczytajcie jakiekolwiek dane statystyczne.
Mam takie pytanie, obserwuję, że działania prowadzi głownie nie Parka lecz Fundacja Puszczy Rominckiej – nie rozumiem dlaczego tak się dzieje. Czy ktoś wie czy to nie jest konflikt interesów. Bo ja nie ogarniam.
Też jestem ciekawa dlaczego tak dużo projektów realizuje Fundacja a nie dyrekcja Puszczy. Te same nazwiska… można tak??? Podobnie jak Słuposław od lat mnie to intryguje.