-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rekord. Ponad 800 nietoperzy zimowało w Puszczy Rominckiej

WiadomościRekord. Ponad 800 nietoperzy zimowało w Puszczy Rominckiej

Rekordową liczbę ponad 800 hibernujących nietoperzy stwierdzono w tym roku w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie). Zimujących nietoperzy jest tam coraz więcej, dzięki przystosowaniu na ich potrzeby kilkudziesięciu piwniczek.

reklama

Jak wynika z inwentaryzacji przeprowadzonej w miejscach zimowania nietoperzy przez pracowników Parku Krajobrazowego, naliczono łącznie 803 osobniki, wśród których najwięcej było mopków zachodnich. Stwierdzono też obecność mroczka pozłocistego, nocka Branta i nocka wąsatka, nocka rudego, nocka Natterera i gacka brunatnego.

Park Krajobrazowy od prawie 20 lat zajmuje się czynną ochroną tych ssaków. W tym czasie wyremontowano i dostosowano do potrzeb zimujących nietoperzy około 40 piwnic. Liczebność zimujących tam nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 r. zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, trzy lata później było ich 132, a w 2021 r. zimowało już 708 sztuk.

Wilk zaatakował pod Olsztynem? Jest ofiara śmiertelna
reklama

„Nietoperze mają to do siebie, że jak przygotowane jest jakieś zimowisko z odpowiednimi warunkami, to trafiają tam co roku kolejne osobniki. Stąd ich liczba wzrasta” – powiedział dyrektor Parku Jaromir Krajewski.

Jak poinformował, w tym roku za pieniądze z UE na potrzeby hibernujących nietoperzy zostanie wyremontowanych 31 piwniczek i pięć schronów przeciwlotniczych w dawnej kwaterze głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie.

reklama

Zimą nietoperze chronią się w kryjówkach i zapadają w stan hibernacji. Wybierają zwykle różnego rodzaju podziemia. Musi tam panować wysoka wilgotność oraz stabilna, niska temperatura, która nie spada jednak poniżej zera stopni Celsjusza.

Na Warmii i Mazurach duże zimowiska nietoperzy znajdują się również w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie, a także w kompleksach bunkrów z czasów II wojny światowej – dawnej kwaterze Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” koło Gierłoży oraz w Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

Odpowie za zlecenie wycinki drzew na terenie chronionym Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Słuposław
30 marca 2022 14:53

https://modlinairport.pl/lotnisko/monitoring-nietoperzy
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C80740%2Cmalopolskie-11-gatunkow-nietoperzy-zimuje-w-ojcowskim-parku-narodowym.html
Puszcza Romincka to żaden rekord, nietoperzy jest mnóstwo. Poczytajcie jakiekolwiek dane statystyczne.
Mam takie pytanie, obserwuję, że działania prowadzi głownie nie Parka lecz Fundacja Puszczy Rominckiej – nie rozumiem dlaczego tak się dzieje. Czy ktoś wie czy to nie jest konflikt interesów. Bo ja nie ogarniam.

Galwiecia
30 marca 2022 19:54

Też jestem ciekawa dlaczego tak dużo projektów realizuje Fundacja a nie dyrekcja Puszczy. Te same nazwiska… można tak??? Podobnie jak Słuposław od lat mnie to intryguje.

Popularne

Odpowie za zlecenie wycinki drzew na terenie chronionym Krainy Wielkich Jezior Mazurskich