12 C
Olsztyn
piątek, 27 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ponad 500 ton darów trafiło z diecezji ełckiej na Ukrainę

EłkPonad 500 ton darów trafiło z diecezji ełckiej na Ukrainę

Ponad 500 ton darów dotarło za pośrednictwem Caritasu Diecezji Ełckiej na Ukrainę i do uchodźców, którzy znaleźli schronienie w tej diecezji. W środę kolejny transport z pomocą humanitarną wyruszył do Winnicy na Podolu.

reklama

Dotychczas za pośrednictwem tej instytucji przekazano 567 ton pomocy rzeczowej, która dotarła na Ukrainę w 38 transportach. „Dzisiaj transport jedzie do Winnicy, po południu będziemy ładować kolejny, tym razem do Murafy” – poinformował dyrektor Caritasu Diecezji Ełckiej ks. Dariusz Kruczyński.

Wszystko co trafia do Caritasu, jest sortowane i przekazywane według potrzeb do różnych rejonów Ukrainy.

reklama

„Dary przewozimy do kilku miejsc oddalonych o kilkaset kilometrów od granicy, później z tirów są przeładowywane do mniejszych samochodów i rozwożone w głąb Ukrainy” – wyjaśnił.

Pierwszy rosyjski żołnierz stanie przed sądem za zabicie cywila

Ełcki Caritas kieruje transporty do instytucji kościelnych, m.in. w diecezji lwowskiej i kamieniecko-podolskiej. Miejscowe siostry zakonne i księża zajmują się przekazywaniem ich dalej, zwykle w kontakcie z merami miast.

reklama

Część zebranych darów trafia też do osób, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w diecezji ełckiej.

Artykuły potrzebne na Ukrainie ełcki Caritas otrzymuje nie tylko od mieszkańców Mazur, ale też z zagranicy, m.in. z angielskiego hrabstwa Durham, a także z Włoch, Niemiec i z USA.

Do siedziby Caritasu przy ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego w Ełku nadal można dostarczać dary i posegregowane przedmioty z lokalnych zbiórek rzeczowych. Akcję pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie można też wspierać poprzez wpłaty.

„Potrzebna jest przede wszystkim żywność o długim terminie przydatności do spożycia; mąka, cukier, konserwy, makarony, kasza, olej, a także m.in. środki czystości i artykuły medyczne, w tym opatrunki i leki przeciwbólowe” – powiedział ks. Kruczyński.

Coraz więcej wątpliwości. Deweloper jednak buduje w Lesie Miejskim?

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×