12 C
Olsztyn
środa, 25 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Refinansowanie kosztów utrzymania uchodźców po zmianie rozporządzenia

OlsztynRefinansowanie kosztów utrzymania uchodźców po zmianie rozporządzenia

Miasto Olsztyn nie przyjmuje na razie wniosków od osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy o refinansowanie kosztów ich pobytu. Chce, aby wypłatą tych świadczeń zajmował się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a na to pozwoli dopiero zmiana rozporządzenia MSWiA.

reklama

Rzecznik prasowa olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz poinformowała, że obowiązujące rozporządzenie MSWiA mówi, że wnioski od osób, które przyjęły uchodźców, można składać do gmin.

„Chcemy to zadanie powierzyć Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, który jest do tego przygotowany. Jednak na zlecenie tego zadania MOPS-owi potrzebujemy zmiany rozporządzenia, mamy nadzieję, że to nastąpi za kilka dni” – powiedziała Marta Bartoszewicz i dodała, że taki postulat złożyło wiele innych miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich.

W całym kraju obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej; przed Pałacem Prezydenckim wystąpienie prezesa PiS
reklama

Bartoszewicz podkreśliła, że brak przyjmowania wniosków absolutnie nie blokuje wypłaty świadczeń ludziom, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców.

„Nikomu żadne wypłaty nie przepadną” – zapewniła Bartoszewicz i podkreśliła, że aby uzyskać takie świadczenie, potrzebny jest m.in. numer PESEL uchodźców, którymi wnioskodawca się opiekuje.

reklama

„Wypłata środków będzie następowała za dany okres z dołu, a nie zaliczkowo z wyprzedzeniem” – przypomniała Bartoszewicz.

Mniejsze gminy w warmińsko-mazurskim przyjmują już wnioski od osób goszczących uchodźców. Tak jest m.in. w podolsztyńskiej gminie Dywity. 

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×