-1 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Policzono ilu nauczycieli w regionie zna język ukraiński lub rosyjski

OlsztynPoliczono ilu nauczycieli w regionie zna język ukraiński lub rosyjski

Na Warmii i Mazurach jest ponad tysiąc nauczycieli, którzy posługują się językiem ukraińskim lub rosyjskim i mogą pomóc dzieciom z Ukrainy rozpoczynającym naukę w polskich szkołach – podało kuratorium oświaty. Na razie w regionie jest kilkudziesięciu takich uczniów.

reklama

Jak przekazał warmińsko-mazurski wicekurator Wojciech Cybulski, na polecenie ministra edukacji zostały stworzone bazy nauczycieli, którzy znają język ukraiński i język rosyjski.

„Zrobiliśmy takie rozpoznanie, poprosiliśmy dyrektorów wszystkich szkół i placówek oświatowych na terenie Warmii i Mazur. Sporządzili oni z każdej placówki listę nauczycieli, którzy posługują się językiem ukraińskim bądź rosyjskim w stopniu komunikatywnym. Takich nauczycieli jest ponad tysiąc w regionie” – powiedział.

reklama

Jak wyjaśnił, będą oni mogli wspierać dzieci uchodźców z Ukrainy, które trafią do polskich szkół. Będą też pomagać innym nauczycielom w komunikowaniu się z takimi uczniami. Ma to dotyczyć zarówno tych ukraińskich dzieci, które dołączą do istniejących klas, jak i tworzonych specjalnie dla nich tzw. oddziałów przygotowawczych.

W poniedziałek po feriach do nauki wracają uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego

„Jeśli do szkoły zgłosi się tylko kilkoro uczniów, to być może nie będzie potrzeby tworzenia oddziału przygotowawczego. Wówczas dziecko będzie miało na lekcji obok siebie pomoc nauczyciela, a więc osobę, która będzie tłumaczyła to, co dzieje się na lekcji, co jest napisane w podręczniku, po prostu pomagać zrozumieć treści” – mówił wicekurator.

reklama

Według danych kuratorium, dotychczas do szkół na Warmii i Mazurach przyjętych zostało kilkadziesiąt dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy.

„Jeszcze wczoraj było to około 40 uczniów, na dzisiaj jest już 80 uczniów, więc przyrost jest bardzo duży. Zakładamy, że będzie tych dzieci przybywało coraz więcej, bo czas adaptacji i odpoczynku się kończy i za chwilę rodzice będą zapisywać je do szkół” – ocenił wicekurator.

Dzień Dobry TVN w Olsztynie. Powodem olsztyńska studniówka

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Detroit
11 marca 2022 09:06

Nie przesadzajcie, bo się zadomowią. Póki wojna trwa dajcie jeść i schronienie, a po wojnie papa.

Azja
10 marca 2022 11:09

Może wpiszcie sobie w nazwę PAP, bo tu od jakiegoś czasu nic innego nie ma

Popularne
Ogłoszenia

Nauczyciel oskarżony o naruszenie nietykalności uczennicy. Dyrektor szkoły w relacji z nastolatką?

Dzień Dobry TVN w Olsztynie. Powodem olsztyńska studniówka