-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi warmińsko-mazurskich terytorialsów. Fotorelacja

OlsztynKolejni ochotnicy wstępują w szeregi warmińsko-mazurskich terytorialsów. Fotorelacja

70 nowych żołnierzy zasiliło w miniony weekend szeregi WOT na Warmii i Mazurach. W ramach szkolenia wyrównawczego terytorialsami zostali rezerwiści i byli żołnierze zawodowi, czyli osoby, które miały już do czynienia z wojskiem – podała w środę por. Paulina Kacprzycka rzecznik 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

reklama

Od początku roku szeregi brygady zasiliło blisko 250 ochotników.

Jak poinformowała w komunikacie por. Kacprzycka, w sobotę na szkolenie wyrównawcze zgłosili się m.in. byli żołnierze zawodowi, kierowcy, mechanicy, dziennikarz i nauczyciele. Nie brakuje miłośników sportu, sztuki walki, medycyny, historii, czy też lotnictwa. Kandydaci są w stanie pogodzić obowiązki zawodowe ze służbą w mundurze.

reklama

Szkolenie wyrównawcze w 45. batalionie lekkiej piechoty w Olsztynie zakończy się egzaminem, czyli tzw. pętla taktyczną. Podczas ośmiodniowego szkolenia rozłożonego na cztery weekendy, żołnierze przypomną sobie zagadnienia z taktyki, medycyny pola walki, strzelectwa i ich postaw oraz obsługi broni i zasad przetrwania. Po zakończonym szkoleniu żołnierze trafią do batalionów w Braniewie, Morągu, Giżycku i Olsztynie.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Wojska obrony terytorialnej są otwarte na wszystkich kandydatów – także tych, którzy dotąd nie nosili munduru.

reklama

„Najbardziej poszukiwani są przede wszystkim kierowcy, ratownicy medyczni, ale mile widziane będą również inne profesje, bo WOT cechują się tym, że mamy bardzo szeroką gamę do wyboru, każdy może znaleźć coś dla siebie” – wyjaśnił cytowany w komunikacie kpr. Dominik Smosarski, rekruter 45blp w Olsztynie.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ok. 3 tys. żołnierzy, którzy pełnią służbę polegającą m.in. na pomocy uchodźcom z Ukrainy i ochronie granicy z Białorusią. Równocześnie doskonalą swoje umiejętności podnosząc poziom wyszkolenia, by być gotowym do realizacji zadań w każdym momencie. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 tys. żołnierzy.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Na temat naboru można uzyskać informację korzystając ze stron internetowych rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, wpisując nazwę powiatu. Można zadzwonić także na infolinię. Pod numerem 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące służby w WOT. Zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT mogą aplikować przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Można również udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, to najbardziej tradycyjna forma rekrutacji do WOT. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy