3 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Kpina? Starosta z powodów osobistych zrezygnował z funkcji. Po 14 dniach wrócił na stanowisko

Lidzbark WarmińskiKpina? Starosta z powodów osobistych zrezygnował z funkcji. Po 14 dniach wrócił...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W czwartek 3 marca na sesji Rady Powiatu Lidzbarka Warmińskiego Jan Harhaj został ponownie wybrany starostą lidzbarskim. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Poparło go 16 osób, jedynie radny Jerzy Kielak z PiS nie oddał swojego głosu, uznając sytuację za niepoważną. Jan Harhaj mógł w ten sposób zarobić aż 100 tysięcy złotych.

reklama

Co właściwie się stało? Dwa tygodnie temu Jan Harhaj z powodów osobistych zrezygnował z pełnienia funkcji starosty lidzbarskiego. W czwartek oświadczył Radzie Powiatu Lidzbarskiego, że te przyczyny ustały i może znowu piastować to stanowisko. Radni przychylili się do wniosku.

Jak ustalił Adam Socha z regionalnego miesięcznika „Debata”, „powodem osobistym” była odprawa emerytalna. Jan Harhaj urodził się 12 stycznia 1957 roku. 12 stycznia 2022 roku osiągnął wiek emerytalny. Dzięki rezygnacji z pracy nabył prawa emerytalne i jednocześnie prawo do 6-miesięcznej odprawy. Biorąc pod uwagę, że jego zarobki wynoszą około 15 tysięcy złotych, otrzyma blisko 100 tysięcy złotych.

reklama

Adam Socha informuje, że dzwonił do starosty, a gdy ten nie odbierał, na dwa numery wysłał sms z wiadomością, że jeśli ten nie zaprzeczy, że przyczyną złożenia rezygnacji ze stanowiska dwa tygodnie temu była odprawa emerytalna, dziennikarz upubliczni tę informację. Jak widać, starosta nie zaprzeczył.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jeśli PO przejmie władzę, nie będzie domagać się reparacji od Niemiec

Jednak rozmawiał telefonicznie z przedstawicielem „Super Expressu” i powiedział, że to jego prywatna sprawa, czy złożył wniosek o przyznanie emerytury. Zaznaczył, że nie łamie prawa i nie ma nic więcej do powiedzenia na ten temat.

reklama

Radny Jerzy Kielak w rozmowie z Radiem Olsztyn nazwał tę sytuację „robieniem farsy z samorządu”. Dodał, że zadaniem samorządu jest służenie mieszkańcom, a nie wprowadzanie zamętu i „granie na nosie”.

Na tej samej sesji radni powiatu wybrali także wicestarostę – ponownie został nim Jarosław Kogut, oraz członków zarządu – również te same osoby, co dotychczas: Janusza Muchę, Aleksandra Olechnowicza i Ireneusza Gołębiewskiego.

Jan Harhaj urodził się 12 stycznia 1957 roku w Pasłęku. Starostą lidzbarskim i sekretarzem Zarządu Wojewódzkiego PO jest nieprzerwanie od 2010 roku. Ma swoją kartę w Encyklopedii Warmii i Mazur. Według niej skończył Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Grunwaldu w Pasłęku, następnie Policealne Studium Weterynaryjne, studiował na Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Filologiczno-Historyczny) oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, gdzie ukończył kurs organizacji i funkcjonowania systemu obronnego i bezpieczeństwa RP.

Nitras: konkordat jest archaizmem, powinien być wypowiedziany

Pracował w Zakładzie Mleczarskim w Lidzbarku Warmińskim (1979 rok), Olsztyńskiej Wytwórczo-Usługowej Spółdzielni Pracy (lata 1981 – 1990), Przedsiębiorstwie Budowlanym INWESTREM w Lidzbarku Warmińskim, gdzie w latach 1990 – 1994 był zastępcą dyrektora. Był również właścicielem Przedsiębiorstwa Budowlanego HARBUD, jednego z podwykonawców budowy słynnych Term Warmińskich, ale przekazał tę firmę żonie. W 2009 roku był także dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Lidzbarku Warmińskim.

Jan Harhaj udziela się również społecznie i w samorządzie. W latach 2006 – 2010 był radnym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, od 2014 roku był prezesem zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lidzbarku Warmińskim, a następnie członkiem zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego). Od 2010 roku jest starostą powiatu lidzbarskiego.

reklama
reklama
reklama
reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama