3 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Wiatrownica zdjęta z ratuszowej wieży. Wewnątrz była kapsuła czasu

OlsztynWiatrownica zdjęta z ratuszowej wieży. Wewnątrz była kapsuła czasu
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ze szczytu wieży ratusza udało się zdjąć przekrzywioną wiatrownicę w kształcie kuli. Wewnątrz odnaleziono kapsułę czasu z sierpnia 1980 roku.

reklama

O zdjęciu przekrzywionej wiatrownicy poinformował olsztyński ratusz w mediach społecznościowych. Dodano, że wewnątrz wiatrownicy znajdowała się kapsuła czasu. Pokazano zdjęcia metalowej tuby, na której widnieje napis: „Remont wieży ratusza sierpień 1980 roku”.

Wiatrownica na wieży ratusza znajdowała się na wysokości 63 metrów. Przekrzywił ją przed dwoma tygodniami silny wiatr tak, że w ocenie straży pożarnej zagrażało to bezpieczeństwu przechodniów. W związku z tym odgrodzono plac przed ratuszem, a do urzędu wpuszczano wyłącznie bocznym wejściem.

reklama

Ponieważ warunki pogodowe uniemożliwiły strażakom zdjęcie wiatrownicy, ratusz musiał znaleźć specjalistyczną firmę, która podjęła się tego zadania. Aby zdjąć wiatrownicę na najwyższej kondygnacji wieży tam, gdzie znajdują się dzwony ratuszowego zegara, ustawiono specjalną konstrukcję, po której wspięli się dwaj mężczyźni. Po odmontowaniu wiatrownicy znieśli ją na dół.

Powstanie gra komputerowa o Koperniku i jego "doświadczalnia"

Ratusz wcześniej zapowiadał, że wiatrownica zostanie poddana konserwacji i po niej ponownie ma trafić na czubek ratuszowej wieży.

reklama

Budowa obecnego olsztyńskiego ratusza została ukończona w 1915 roku. Chorągiewka z taką datą znajdowała się na wiatrownicy.

Wiatrownica zdjęta z ratuszowej wieży. Wewnątrz była kapsuła czasu

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×