12 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Skarżysz się na takie objawy? Wiadomo już z czego wynika długi Covid

KrajSkarżysz się na takie objawy? Wiadomo już z czego wynika długi Covid

Niektórzy pacjenci cierpiący na tzw. długi Covid mają utrzymujące się uszkodzenia nerwów spowodowane reakcją autoimmunologiczną. Pomocne mogą więc okazać się standardowe terapie takich zaburzeń.

reklama

Nawet po łagodnym przejściu COVID-19 część chorych jeszcze przez długi czas skarży się na objawy takie jak: osłabienie, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, przyspieszone tętno, krótki oddech, pogorszenie zdolności poznawczych, chroniczny ból, zaburzenia narządów zmysłów, osłabienie mięśni. Jeśli te symptomy są obecne przez co najmniej trzy miesiące, mówi się o tzw. długim Covid.

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „Neurology: Neuroimmunology & Neuroinflammation” przebadali 17 pacjentów spełniających kryteria takiego zaburzenia. 16 z nich przeszło tylko łagodną postać infekcji SARS-CoV-2. U 59 proc. uczestników naukowcy wykryli uszkodzenia nerwów obwodowych.

Gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w regionie. Czy to powrót pandemii?
reklama

„To jedna z pierwszych publikacji na temat przyczyn długiego Covid – choroby, która będzie zyskiwała na znaczeniu, w czasie gdy liczba przypadków ostrego Covid będzie malała – podkreśla główna autorka pracy, dr Anne Louise Oaklander z Massachusetts General Hospital. – Nasze rezultaty wskazują, że niektórzy pacjenci z długim Covid mają uszkodzenia w obwodowych włóknach nerwowych, przy czym szczególnie wyraźne mogą być uszkodzenia komórek w małych włóknach” – dodaje.

Typowe objawy znanych dotąd neuropatii pokrywają się w dużej części z powikłaniami po COVID-19. Badacze wymieniają tuaj osłabienie, zmiany w działaniu narządów zmysłów, bóle w dłoniach i stopach, zmęczenie. Zwracają uwagę, że jeśli stan pacjentów z trudnymi do wytłumaczenia inną chorobą objawami długiego Covid się nie poprawia, mogą skorzystać z pomocy specjalisty od chorób nerwowo-mięśniowych.

Gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w regionie. Czy to powrót pandemii?
reklama

„Badania nasze oraz innych zespołów wskazują na różne rodzaje neuropatii powstających po przejściu COVID-19, jak je diagnozować i leczyć – zwraca uwagę Oaklander. – Większość opisanych do dzisiaj związanych z COVID-19 neuropatii wydaje się odzwierciedlać reakcję układu odpornościowego na wirusa, która zaczęła wadliwie działać. Stan niektórych pacjentów wydaje się poprawiać dzięki standardowym terapiom stosowanym przy innych autoimmunologicznych neuropatiach” – dodaje ekspertka.

Podkreśla przy tym, że nie minęło jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić właściwe badania kliniczne takich terapii w przypadku leczenia powikłań po COVID-19.

Więcej informacji:

https://nn.neurology.org/content/9/3/e1146

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w regionie. Czy to powrót pandemii?