9 C
Olsztyn
wtorek, 4 października, 2022
reklama

Warmińsko-mazurskie: pół tysiąca uchodźców, pomoc potrzebna długofalowo

WiadomościWarmińsko-mazurskie: pół tysiąca uchodźców, pomoc potrzebna długofalowo
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W woj. warmińsko-mazurskim jest zarejestrowanych obecnie ponad pół tysiąca uchodźców z Ukrainy – poinformował na nadzwyczajnej sesji sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego wicemarszałek Miron Sycz. Zarówno on, jak i marszałek Gustaw Marek Brzezin zaapelowali o gotowość do długofalowego niesienia pomocy.

reklama

Podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego wicemarszałek Miron Sycz poinformował radnych, że w warmińsko-mazurskim przebywa ponad pół tysiąca zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Przebywają oni w ośrodku w Waplewie, Rybakach, ponad sto osób – sierot oraz dzieci z mamami przebywa w internacie ukraińskiej szkoły w Górowie Iławeckim.

„Zaczyna się problem z płynnością finansową uczniów z Ukrainy, którzy uczyli się w tej szkole przed wybuchem wojny. Teraz te dzieci są odcięte od środków finansowych” – powiedział Sycz i przyznał, że póki co „szkoła jakoś daje radę” ale w perspektywie zapewne trzeba będzie zwiększyć środki na te placówkę (jej organem prowadzącym jest samorząd województwa).

Polscy i ukraińscy prawnicy razem pomogą uchodźcom wojennym
reklama

Sycz poinformował, że niektóre dzieci z Ukrainy uczestniczą w charakterze wolnych słuchaczy w lekcjach w ukraińskiej szkole. „Gdy będzie to możliwe automatycznie staną się uczniami” – powiedział Sycz. Dodał, że przebywającym w ukraińskim internacie sierotom placówka ta zapewnia pomoc pedagogiczną, opiekuńczą i psychologiczną.

Zarówno Sycz, jak i marszałek Gustaw Marek Brzezin poinformowali radnych, że w ich ocenie należy się przygotować na długofalowe niesienie pomocy uchodźcom. „Trzeba zrobić wszystko, by po wybuchu entuzjazmu i empatii nie zaczęły się zaraz problemy i animozje” – mówił Sycz, który w imieniu społeczności ukraińskiej z Warmii i Mazur podziękował wszystkim mieszkańcom regionu za solidarność i życzliwe gesty oraz entuzjastycznie niesioną pomoc.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama