fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Kierownictwo gminy Kurzętnik odwołało się od zawieszenia w obowiązkach

Nowe Miasto LubawskieKierownictwo gminy Kurzętnik odwołało się od zawieszenia w obowiązkach

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kierownictwo gminy Kurzętnik: wójt, zastępca i przewodniczący rady gminy złożyli zażalenie na zawieszenie ich przez prokuraturę w wykonywaniu obowiązków – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu Sławomir Karmowski. Cała trójka usłyszała zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

reklama

Przed dwoma tygodniami prokurator przedstawił wójtowi Kurzętnika, jego zastępcy i przewodniczącemu rady gminy zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Wiązały się one z tym, że kierownictwo gminy zlecało miejskiej spółce nieodpłatne wykonywanie prac budowlanych i porządkowych na ich prywatnych działkach. W związku z tymi zarzutami prokurator uznał, że wszystkich podejrzanych należy zawiesić w obowiązkach.

W związku z tym wójt i zastępca wzięli zwolnienia lekarskie, a gminą kieruje do dziś sekretarz. Prokurator Karmowski poinformował, że cała trójka – wójt, zastępca i przewodniczący – złożyli zażalenia na zastosowane wobec nich środki zapobiegawcze w postaci zakazu sprawowania funkcji w samorządzie gminnym. Zażalenia samorządowców rozpozna sąd rejonowy w Elblągu.

reklama

Wcześniej prokurator Karmowski informował, że cała trójka działała „wspólnie i w porozumieniu”, wszystkim grozi od roku do 10 lat więzienia. Wszyscy nie przyznają się do winy, odmówili składania wyjaśnień.

„Wójtowi przedstawiono cztery zarzuty dotyczące tego, że osobiście lub za pośrednictwem pracowników gminy kierował do pracy na swojej posesji, posesji osoby najbliższej i dwóch posesjach należących do spółki, w której wójt miał udziały, ludzi i sprzęt należący do Zakładu Gospodarki Komunalnej” – poinformował prokurator Karmowski i dodał, że pracownicy ZGK nieodpłatnie mieli prowadzić prace związane z budową domu i porządkowaniem posesji po pracach budowlanych. Wykorzystywano do tego m.in. koparki i samochody. Wartość prac, które wykonali pracownicy samorządowej spółki na działkach wójta przekracza nieco ponad 12 tys. zł. Ostatnie prace na rzecz urzędników pracownicy spółki komunalnej mieli wykonywać w czerwcu 2021.

reklama

Zastępcy wójta przedstawiono trzy zarzuty (dotyczą tych samych działek, co w zarzutach wójta – poza jedną posesją).

Przewodniczącemu rady gminy Zbigniewowi L. przedstawiono dwa zarzuty związane z tymi samymi parcelami, co w przypadku wójta i zastępcy, a także nieprawidłowości w zamieszczonym oświadczeniu majątkowym.

Wójt Wojciech D. jest znanym działaczem PSL w regionie. Sekretarz PSL Zbigniew Ciechomski powiedział, że statut partii mówi o wykluczeniu w przypadku osób skazanych.

Po przedstawieniu zarzutów wójt Wojciech D. na stronie urzędu gminy zamieścił film, w którym wystąpił bez zasłaniania twarzy. Mówił w nim, że „większość szkody została już odpracowana przez moich pracowników i naprawiona”.

„Niestety, mimo to prokurator zawiesił mnie w wykonywaniu czynności wójta gminy, pozbawiając mnie środków do życia. Do tego zapłaciłem na poczet przyszłych kar 10 tysięcy zł poręczenia” – mówił na filmie wójt.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama