-4 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prezydent Olsztyna wystąpi o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z pomnika „szubienice”

OlsztynPrezydent Olsztyna wystąpi o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z pomnika "szubienice"

Prezydent Olsztyna zapowiedział, że wystąpi o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej po to, by zabrać go z centrum Olsztyna. W środę aktywiści zawiesili nam nim baner „Solidarni z Ukrainą” i drugi z wizerunkiem żołnierza o twarzy podobnej do Putina, który dusi kobietę i napisem „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”.

reklama

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej pierwotnie nazwany był Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej. W mieście, z racji kształtu nazywany jest „szubienicami”, ponieważ są to dwa filary (pylony) z niewielkimi poprzeczkami (w zamyśle autora Xawerego Dunikowskiego jest to niezamknięty łuk triumfalny).

Ponieważ na pomniku jest sierp i młot, czołgi i posągi radzieckich żołnierzy, pomnik od lat wzbudza w Olsztynie kontrowersje, a wiele środowisk postulowało jego usunięcie. W środę rano Wojciech Kozioł ze Stowarzyszenia „Święta Warmia” i „Pro Patria” wynajął wysięgnik i pracowników, którzy na filarze pomnika zawiesili baner z napisem „Solidarni z Ukrainą”. Między filarami rozpięli linę, a na niej zawiesili ogromny plakat żołnierza duszącego kobietę – żołnierz ów ma twarz podobną do Putina. Na banerze jest napis „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy
reklama

„W przeszłości już ten baner wisiał, ale zdjęła go policja. Na szczęście oddali. Nie wyobrażam sobie, by teraz milczeć” – mówił Wojciech Kozioł, który powiedział, że jest oburzony, że taki pomnik wciąż stoi w centrum miasta. „To wyłącznie wina prezydenta Grzymowicza, że ten pomnik stoi, on jest jego głównym konserwatorem” – powiedział Kozioł.

Po godzinie od zawieszenia pomnika prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oświadczył, że wystąpi „jeszcze dziś” do głównego konserwatora zabytków z wnioskiem o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z „szubienic”. „Nie wyobrażam sobie, by w obliczu tego, jak zachowuje się Rosja wobec Ukrainy taki pomnik stał w naszej przestrzeni publicznej” – oświadczył Grzymowicz i zapewnił, że nie podejmie żadnych kroków, by zdjąć zawieszone przez „Świętą Warmię” banery. Dodał, że traktuje je jako rodzaj instalacji, happeningu artystycznego.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy
reklama

Grzymowicz powiedział, że w jego ocenie pomnik winien trafić na składowisko pomników minionej epoki. Zapewnił, że w tej sprawie będzie słuchał głosów różnych środowisk, ponieważ z uwagi na autora – Xawerego Dunikowskiego – głos w tej sprawie winni zabrać m.in. historycy sztuki.

Podczas wieszania banerów, które trwało kilka godzin, przechodnie zatrzymywali się i głośno komentowali – większość osób było zadowolonych z tego, że w Olsztynie w centralnym punkcie miasta wyrażono dosadnie opinię o napaści Rosji na Ukrainę. Wśród widzów byli m.in. pracujący w Polsce Ukraińcy, którzy mówili, że „serce im rośnie”.

Prezydent Olsztyna wystąpi o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z pomnika "szubienice" ukraina Olsztyn, Wiadomości

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

14 KOMENTARZY

14 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
2 marca 2022 22:39

Nareszcie to gówno zniknie z Olsztyna.Temu posowieckiemu szczurowi wypasionemu jak po korycie w sklepie żelaznym włączyła się szara komórka.Niebywały postęp.Legitymacje PZPR już zeżarł ???

777
2 marca 2022 19:56

zrobić z tego pomnika gruz i zasypać nim dziury po bombach w Ukrainie

Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy