5 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Prezydent Olsztyna wystąpi o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z pomnika “szubienice”

OlsztynPrezydent Olsztyna wystąpi o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z pomnika "szubienice"

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, postanowił wystąpić o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, również znany jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. W środę aktywiści zawiesili na nim baner “Solidarni z Ukrainą” i drugi przedstawiający żołnierza o twarzy podobnej do Putina duszącego kobietę. W związku z kontrowersyjnym charakterem pomnika, którego pomysłodawcą był Xawery Dunikowski, wiele środowisk postulowało już wcześniej jego usunięcie z centrum Olsztyna. Wypowiedź prezydenta Grzymowicza została wywołana proteście ze strony Stowarzyszenia “Święta Warmia” i “Pro Patria”. Sam prezydent uważa, że pomnik powinien trafić na składowisko pomników minionej epoki, a decyzja o jego usunięciu powinna zostać poprzedzona słuchaniem głosu różnych środowisk, w tym m.in. historyków sztuki.

reklama

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej składa się z dwóch filarów z niewielkimi poprzeczkami nazwanych przez mieszkańców miasta “szubienicami” ze względu na kształt. Na pomniku znajdują się sierp i młot, czołgi oraz posągi radzieckich żołnierzy, co od lat wzbudza kontrowersje.

Banery zawieszone przez aktywistów mogą być traktowane jako happening artystyczny. Cieszą się poparciem przede wszystkim wśród mieszkańców Olsztyna, którzy zadowoleni są z wyrażenia opinii o napaści Rosji na Ukrainę w centralnym punkcie miasta.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

14 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
2 marca 2022 22:39

Nareszcie to gówno zniknie z Olsztyna.Temu posowieckiemu szczurowi wypasionemu jak po korycie w sklepie żelaznym włączyła się szara komórka.Niebywały postęp.Legitymacje PZPR już zeżarł ???

777
2 marca 2022 19:56

zrobić z tego pomnika gruz i zasypać nim dziury po bombach w Ukrainie

Polecane
Ogłoszenia