13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Czarny, śmierdzący dym nad Olsztynem. Co wydobywało się z komina elektrociepłowni?

WiadomościCzarny, śmierdzący dym nad Olsztynem. Co wydobywało się z komina elektrociepłowni?
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Spalarnia śmieci na ul. Bublewicza to największa inwestycja w historii Olsztyna. Władze promują obiekt jako Ekospalarnia. Jednak czytelnicy poinformowali nas o śmierdzącym dymie, który wydobywał się z komina.

reklama

*nagranie czytelnika

Mieszkańcy alarmowali: „W całym Olsztynie czuć ten dym”, „okropny zapach ,gorszy od zapachu spalanego węgla czy koksu”, „na Zatorzu czuć od rana”. Postanowiliśmy poprosić władze spółki, która buduje obiekt o informacje w tej sprawie.

reklama

Przekazano nam, że: „W ramach sprawdzenia gotowości do zapewnienia dostaw ciepła w przypadku przerw w dostawach gazu, spółka Dobra Energia dla Olsztyna przeprowadziła dnia 26 lutego 2022 r. test Kotłowni Szczytowej przy wykorzystaniu paliwa alternatywnego jakim jest olej opałowy. 

Test wykazał, że infrastruktura obiektu pracuje zgodnie z założeniami i jest w pełni gotowa do dostarczania energii dla mieszkańców Olsztyna. W chwili uruchomienia widoczny był ciemny dym, co jest naturalnym zjawiskiem podczas uruchamiania zimnego kotła spalającego lekki olej opałowy. Moment ten trwał dosłownie kilka minut.

reklama

Po uruchomieniu ekociepłowni, Kotłownia Szczytowa będzie stanowić rezerwowe źródło ciepła, które zapewni mieszkańcom miasta ciągłość dostaw energii w momentach skokowego, zwyżkowego zapotrzebowania na ciepło (np. silny mróz). Będzie pełnić również strategiczną funkcję zabezpieczeniową”.

Czarny, śmierdzący dym nad Olsztynem. Co wydobywało się z komina elektrociepłowni?

zobacz także: Race dymne – kolorowy dym

reklama
reklama
reklama
reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama