-2 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Samorządy włączają się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy

WiadomościSamorządy włączają się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Lokalne samorządy z Warmii i Mazur włączają się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, przygotowując miejsca pobytu i organizując zbiórki darów. Służby wojewody deklarują, że region jest gotowy do zapewnienia potrzebującym schronienia.

reklama

„Mamy przygotowane miejsca dla uchodźców, organizowane we współpracy z samorządami, Kościołem i prywatnymi podmiotami. Jesteśmy gotowi, żeby takie miejsca już uruchomić” – przekazał rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek.

Jak przypomniał, uchodźcy trafiają najpierw do dziewięciu punktów recepcyjnych w woj. podkarpackim i lubelskim. Stamtąd mogą być kierowani do innych części kraju.

reklama

„Jeśli będą potrzebowali miejsca pobytu, czy pomocy medycznej, to jesteśmy gotowi, żeby im to zapewnić. Na razie jednak nie widzimy jakiegoś ruchu w naszym kierunku” – powiedział Guzek.

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa a do Olsztyna

Starostwo iławskie poinformowało w piątek o poszerzeniu listy miejsc gotowych do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. „Dotychczas powiat iławski dysponował kilkunastoma miejscami. W związku z dynamiką i rozwojem sytuacji starosta Bartosz Bielawski zgłasza służbom wojewody gotowość do przyjęcia 150 uchodźców wojennych z terenu Ukrainy” – podano w komunikacie.

reklama

Pomoc dla uchodźców deklaruje również samorząd powiatu olsztyńskiego. „Mamy oczywiście zabezpieczone miejsca, w których możemy udzielić schronienia i opieki osobom, które przyjadą z Ukrainy. W razie potrzeby będziemy przygotowywać kolejne lokacje, jak też inne formy pomocy” – przekazał starosta Andrzej Abako.

Rada powiatu olsztyńskiego jednogłośnie przyjęła w piątek uchwałę potępiającą działania Federacji Rosyjskiej wymierzone w niezależność i suwerenność Ukrainy.

Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim i tamtejszy MOPS ogłosiły w piątek zbiórkę koców, środków higienicznych i wody pitnej w 5-litrowych butelkach. „Dary te będą stanowiły zabezpieczenie dla osób pochodzących z Ukrainy” – przekazano.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

O zgłaszanie się mieszkańców, którzy mogą zaoferować tymczasowe schronienie dla ukraińskich uchodźców zaapelowało w piątek wielu samorządowców z Warmii i Mazur, m.in. burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski i wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas.

źródło; PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa a do Olsztyna