Dopasowanie idealnej pary soczewek kontaktowych, zwłaszcza dla nowych użytkowników, to spore wyzwanie zwłaszcza, że rynek soczewkowy nieustannie się rozwija. Nowe technologie, innowacyjne formuły i udoskonalane materiały, z których produkuje się soczewki kontaktowe sprawiają, że ich noszenie jest komfortowe i dostępne niemal dla każdej osoby z wadą refrakcji. Od jakich soczewek zacząć?
Rodzaje soczewek kontaktowych – wady wzroku
W Polsce soczewki kontaktowe są sprzedawane jako wyrób medyczny, co oznacza, że podlegają regulacjom i restrykcyjnym przepisom prawnym. Zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży muszą przejść dokładne testy, które m.in. potwierdzą ich jakość i bezpieczeństwo. Dlatego kupując soczewki kontaktowe należy dokładnie sprawdzić źródło – podpowiadamy, że specjalistycznych sklepach internetowych są one dostępne w cenie lepszej, niż u stacjonarnych optyków.
Na rynku dostępne są soczewki dla czterech najpowszechniej występujących wad refrakcji: krótkowzroczności (miopii), dalekowzroczności (hyperopii), astygmatyzmowi (niezborności) oraz starczowzroczności (prezbiopii). Dla krótkowzroczności i dalekowzroczności przeznaczone są miękkie soczewki sferyczne, dla astygmatyzmu soczewki toryczne lub inaczej zwane cylindryczne, a dla starczowzroczności – soczewki progresywne lub multifokalne. To, jaka wada refrakcji dotyczy danej osoby diagnozuje lekarz okulista lub optometrysta na podstawie specjalistycznego badania wzroku. Dlatego też nie kupuje się soczewek kontaktowych na podstawie recepty na okulary – parametry soczewek kontaktowych i szkieł korekcyjnych mogą się różnić.
Soczewki a czas ich użytkowania
Kolejnym kryterium, które rozróżnia soczewki jest ich czas użytkowania. Kupując fabrycznie zapakowane soczewki kontaktowe należy zwrócić uwagę na datę przydatności, czyli czas, w którym można je otworzyć i bezpiecznie użyć (zazwyczaj to ok. 2 lat) oraz na czas użytkowania, czyli czas, w którym można po otwarciu nosić soczewkę na oku. Na rynku są dostępne soczewki miesięczne, jednodniowe i dwutygodniowe. Oznacza to, że kupując soczewki miesięczne można je użytkować przez 30 dni w trybie dziennym, to znaczy od rana do wieczora (do 12 godzin) i zdejmować je na noc, aby oczy odpoczęły. W dziennych soczewkach miesięcznych nie poleca się ani spać, ani robić drzemek, ponieważ nie są one do tego przystosowane. Jeśli notorycznie zapominacie o ściągnięciu soczewek na noc lub pracujecie czy uczycie się w nocy, wtedy warto zainteresować się soczewkami całodobowymi. Niektóre rodzaje soczewek są konstruowane tak, by można je było nosić bez zdejmowania przez określony czas, np. przez 7 dni i nocy (w przypadku soczewek dwutygodniowych np. od Acuvue Oasys) lub 30 dni i nocy (w przypadku miesięcznych soczewek oznaczonych jako całodobowe, np. EyeLove Digtal). Choć soczewki całodobowe można nosić przez 30 dni i nocy bez zdejmowania, specjaliści zalecają choćby raz na tydzień poddać soczewki pielęgnacji, dla zachowania higieny.
Soczewki miesięczne
Najczęściej i najchętniej wybieranym rodzajem soczewek są soczewki miesięczne oraz soczewki jednodniowe. Soczewki miesięczne są idealne do codziennego użytkowania, w tym do uprawiania sportów (pomijając sporty wodne), podróżowania czy prowadzenia pojazdów. W porównaniu do pozostałych rodzajów soczewek, miesięczne wypadają najbardziej ekonomicznie, zwłaszcza, jeśli zamówi się je w większej ilości za pośrednictwem sklepu internetowego. Przy wyborze soczewek miesięcznych warto zwrócić uwagę na dodatkowe technologie, jakie są zastosowane w konkretnym produkcie. Na przykład, soczewki miesięczne Air Optix Aqua można nosić w trybie dziennym lub w trybie przedłużonym, maksymalnie do 7 dni bez zdejmowania, ponieważ zastosowano w nich formuły, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia przez cały czas noszenia soczewki, a dodatkowo są zrobione z materiału (silikonu hydrożelowego Lotrafilcon B), który wykazuje się wysoką przepuszczalnością tlenu – dzięki czemu oko lepiej oddycha. Innymi soczewkami, które są polecane do noszenia na co dzień są miesięczne Purevision 2HD od firmy Bausch&Lomb. Te soczewki także można nosić całodobowo, a zastosowane w nich formuły gwarantują doskonały obraz niezależnie od warunków – nie bez powodu producent nazwał je „HD”, które nawiązuje do „High Definition” – dbałości o wszelkie detale.